Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PRAHA 16. dubna (VS ČR) -  Jedinečnou možnost komunikace mají ode dneška advokáti s vězněnými osobami prostřednictvím nového projektu obhajoba na dálku, který Vězeňská služba ČR zahájila společně s Českou advokátní komorou. Projekt umožní všem advokátům komunikovat s jejich vězněnými klienty vzdáleně.

Na jedné straně vězeň přímo ve věznici, na straně druhé obhájce ve své kanceláři. To je způsob komunikace, který advokátům umožní nevyjíždět za svými klienty do věznic.

„S pilotním projektem jsme začínali letos v lednu ve vazebních věznicích v Liberci a v Brně. Okolnosti s onemocněním COVID-19 však postupnou realizaci projektu posunuly tak, že jsme v krátké době technicky vybavili všech deset vazebních věznic a další čtyři věznice. V souvislosti s přijatými opatřeními tak mohou advokáti bezkontaktně hovořit s vězni, což je jeden z mnoha způsobů, jak eliminujeme možný průnik onemocnění do věznic,“ řekl generální ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal.

Na projektu se od počátku aktivně podílela Česká advokátní komora v čele se svým místopředsedou Tomášem Sokolem. „Potřeba klientů komunikovat se advokáty přetrvává i v době současných zdravotních opatření a právní pomoc je součástí práva na přístup ke spravedlnosti. Přidanou hodnotou této formy vzdálené komunikace je to, že eliminuje neproduktivní čas advokáta při cestě do věznice a čekání na předvedení klienta. To může znamenat stovky ušetřených hodin ročně,“ dodává k projektu.

„Pro komunikaci byla prozatím vybrána platforma Skype, která je běžně dostupná a vězeňská služba s ní má bohaté zkušenosti při zajištění vzdálené komunikace mezi vězni a jejich rodinnými příslušníky. Stačí tedy, aby advokát měl svůj počítač vybaven webkamerou, mikrofonem a reproduktory, což splňují běžné notebooky, měl nainstalovaný program Skype a pak už jen bude stačit, aby si rezervoval termín v konkrétní věznici,“ vysvětluje advokát pověřený koordinací projektu za ČAK, Jiří Novák ml.

Věznice pro vedení dálkové obhajoby zřídily speciální místnosti, které jsou pro komunikaci technicky vybaveny. Vždy se tedy spojuje věznice s příslušným advokátem. Obvyklá doba rozhovoru trvá zhruba hodinu a příslušníci VS ČR mu nejsou přítomni.

pek

 

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Twitter