Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PRAHA 2. října (VS ČR) - Vezeňská služba ČR zahájila dnes v Ústřední vojenské nemocnici další, již čtvrtý ročník společného darování krve. Zúčastnilo se ho na šest desítek dobrovlných dárců z vazebních věznic Praha Pankrác a Praha Ruzyně, z věznic Jiřice, Vinařice a Oráčov, z generálního ředitelství sboru a z ministerstva spravedlnosti. Další dárci přišli darovat také do Nemocnice Louny, jelikož tamní odběrové místo spadá pod ÚVN. Krev přišel dnes darovat i generální ředitel vězeňské služby Simon Michalidis.

Celkem je v letošním roce naplánováno 20 odběrových míst po celém Česku. Po dnešním zahájení v Ústřední vojenské nemocnici a v Nemocnici Louny bude následovat dalších 18 nemocnic, a to v Hradci Králové, Liberci, Sokolově, Českých Budějovicích, Karviné, Ostravě, Příbrami, Břeclavi, Plzni, Trutnově, Čáslavi, České Lípě, Chomutově, Pardubicích, Ústí nad Labem, Olomouci, Karlových Varech a 1. listopadu v Brně. První ročník tradiční podzimní se uskutečnil v roce 2020.  Hlavním záměrem projektu je plošně pomoci s aktuálním nedostatkem krevních zásob v České republice. Dárců krve dlouhodobě ubývá a potřeba léčby transfuzními přípravky neklesá. Z tohoto důvodu se Vězeňská služba ČR rozhodla v rámci společenské odpovědnosti pomoci. V České republice aktuálně chybí až 200 tisíc dárců krve.

Projekt společného darování krve napříč republikou se uskuteční během jednoho měsíce. Jedná se o celodenní služební akci, do které jsou zapojeny všechny organizační jednotky Vězeňské služby ČR a Ministerstvo spravedlnosti ČR. Darovat krev mohou prvodárci i registrovaní dárci. V předchozích letech se darování krve s vězeňskou službou setkalo s velmi kladným ohlasem. Zapojilo se do něj 400 dárců a během deseti týdnů darovali odhadem 160 litrů krve. Veškeré nemocnice, ve kterých se odběry uskutečnily, tuto spolupráci uvítaly. Přišlo mnoho prvodárců a nemocnice tak mohou lépe aktivně rozšiřovat svoji dárcovskou základnu, z prvodárců se zpravidla stanou pravidelní dárci.

S rozvojem léčebných metod roste stále více i potřeba krve získané od dárců. V průměru dostane každý občan za svůj život pětkrát krevní transfuzi a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. Každé tři vteřiny někdo potřebuje krev dárce.

Sdílet článek

Facebook
Platforma X