Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PRAHA 2. května (VS ČR) - Zástupci veřejného života a Vězeňské služby ČR si dnes připomněli památku obětí nacistické okupace z let 1939 až 1945 a hrdinů padlých během Pražského povstání. Pietní akt se konal v prostorách tzv. pankrácké sekyrárny, kde bylo v letech 1943-1945 popraveno gilotinou 1075 československých vlastenců. Účastníci dnešního aktu položili věnce a květiny také u pamětní desky Emila Lányho, který zde padl během Pražského povstání.

Projevy hostů tradičně zahájil 1. místopředseda Senátu PČR Jiří Drahoš, následovaly projevy vedoucí Úřadu vlády ČR Jany Kotalíkové, velmi emotivně promluvil primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, závěrečnou duchovní promluvu pronesl teolog Jiří Ignác Laňka. U obou pietních míst návštěvníkům připomenul historická fakta historik vězeňské služby Aleš Kýr.

Emil Lány, narozený v roce 1879, padl 5. května 1945. Byl českým šlechticem a jedním z nejvýznamnějších právníků první republiky. Práva vystudoval na Karlově univerzitě a od roku 1920 působil na ministerstvu spravedlnosti. Od roku 1926 vyučoval na právnické fakultě Karlovy univerzity. V roce 1928 byl jmenován delegátem československé vlády v Mezinárodní komisi trestní a vězeňské a v roce 1937 se stal prezidentem Vrchního zemského soudu v Praze.

Během druhé světové války se aktivně zapojil do odboje, byl ve styku s československou exilovou vládou v Londýně a vedl odbojovou organizaci přípravného revolučního národního výboru. Spolupracoval s domácí ilegální bojovou skupinou československého důstojnictva. Byl však odhalen, 24. června 1944 zatčen gestapem a uvězněn na Pankráci. O necelý rok později padl při květnovém povstání.

Sdílet článek

Facebook
Platforma X