Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PRAHA - 13. června (VS ČR, ČTK) - Bývalé popraviště za nemocnicí ve Vazební věznici Praha Pankrác se stalo místem, kam byly po roce 1961 vysypávány urny s ostatky popravených osob a zemřelých vězňů, které byly od roku 1949 deponovány v pankrácké věznici. Výsledky archeologického výzkumu a expertízy nalezených kostních úlomků představil v pondělí na tiskové konferenci historik vězeňské služby Aleš Kýr, ředitel Archeologického ústavu AV ČR Jan Mařík a Alena Šimánková z Národního archivu. Podle odhadů se na místě nacházejí ostatky více než 80 politických vězňů a nezjištěného počtu popravených kriminálních pachatelů, nacistických zločinců a kolaborantů a dalších vězňů, kteří zemřeli v různých věznicích.

Výzkum provedli pracovníci Archeologického ústavu AV ČR loni v říjnu. V odebraných vzorcích zeminy bylo laboratorně zjištěno větší množství drobných úlomků kostí, jejichž spálení odpovídá kremační teplotě. Toto zjištění potvrdilo badatelsky zdůvodněný předpoklad, že v roce 1961 zde byly vysypány urny popravených osob a zemřelých vězňů, které byly od roku 1949 deponovány v pankrácké věznici. 
Vysypání uren a smísení popela se zeminou bylo provedeno na základě rozkazu ministra vnitra, podle kterého bylo možno tímto způsoben ničit urny uložené déle než jeden rok. Badatelsky zdůvodněný předpoklad byl výsledkem  projektu k identifikaci míst uložení nevydaných ostatků popravených a vězňů v letech 1948 – 1965, který realizoval Kabinet dokumentace a historie VS ČR ve spolupráci Národním archivem ČR. Z výsledků projektu vyplývá, že na bývalém pankráckém popravišti bylo vysypáno 44 uren s ostatky odpůrců komunismu a 43 uren politických vězňů, kteří zemřeli ve vězeňské nemocnici. Dále zde byly vysypány nevydané urny popravených kriminálních pachatelů, nacistických zločinců a kolaborantů. Prostor bývalého pankráckého popraviště by se tak měl stát dalším čestným pohřebištěm vedle čestných pohřebišť v Praze – Ďáblicích a v Motole.

 

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X