Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PRAHA 18. října (VS ČR) – Proočkovanost vězněných osob už téměř dosahuje hranice 80 %, epidemiology stanovené hranice, která je potřebná k získání kolektivní imunity. Aktuálně má Vězeňská služba ČR 78,5 % proočkovanost mezi vězněnými osobami alespoň jednou dávkou. Dokončené očkování má již 76 %. Počet odmítačů očkování se ustálil cca na 20% celkového počtu vězněných osob.

Očkování vězněných osob začalo ve věznicích v březnu 2021 a to u chronicky nemocných a osob nad 70 let. Postupně, tak jak byly Ministerstvem zdravotnictví ČR otevírány další věkové skupiny pro možnost očkování, se i ve věznicích rozšiřoval okruh osob, které mohly být očkovány.

Vedení Vězeňské služby od zahájení očkování usilovalo o přímé napojení na ministerstvo zdravotnictví a centrální očkovací tým. To se povedlo a registraci k očkování vězňů tak mohla vězeňská služba už od února řešit pružněji a výrazně efektivněji. Díky tomu se i navzdory počátečním problémům s nedostatkem vakcín   podařilo postupně zajišťovat dostatek očkovacích látek. Vzhledem k celkovému počtu vězněných osob, kterých je téměř 19 tisíc, se jednalo o rozsáhlý a logisticky velmi náročný úkol. Příslušníci a zaměstnanci se zprvu potýkali s výrazně negativním postojem vězňů k očkování. To ale převážně vycházelo z nedostatku potřebných informací. Byly proto pořádány aktivy s vězněnými osobami, kde zaměstnanci vysvětlovali klady očkování a snažili se vyvrátit mnohé dezinformace. To se vzápětí ukázalo jako krok správným směrem a z původní červencové proočkovanosti 50 % začaly počty očkovaných vězňů opět stoupat. 

Problémy vyvstaly například ve Věznici Světlá nad Sázavou, kde se velká část odsouzených žen rozhodla nenechat očkovat, jelikož byly ovlivněny dezinformacemi, že vakcinace způsobuje neplodnost. Zaměstnanci věznice tak začali provádět pravidelnou osvětu mezi odsouzenými ženami, dnes již proočkovanost světelských odsouzených kopíruje celkový stav napříč našimi věznicemi. Před Vězeňskou službou ČR teď stojí nelehký úkol – udržet vysokou proočkovanost a zároveň se přichystat a logisticky zvládnout aplikaci 3. dávky očkování. Pokud bude v tomto případě schváleno šestiměsíční očkovací schéma, tak počítáme s prvními aplikacemi těchto dávek již v listopadu. Stejně tak, jak Vězeňská služba ČR neprodleně zavedla preventivní opatření týkající se onemocnění COVID-19, tak také nepodcenila očkování vězněných osob. Dnes je více než jisté, že tak zabránila masivnějšímu průniku pandemie do věznic a předešla tak naprosto fatálním následkům, které by sebou pandemické onemocnění vězňů přineslo.

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X

Další aktuality v kategorii

Žádné aktuality nenalezeny.