Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PRAHA 4. května (VS ČR) - U příležitosti výročí Pražského povstání se dnes v prostorách někdejšího nacistického popraviště ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Praha Pankrác konal pietní akt k uctění památky všech, kteří položili životy v boji proti nacismu. Pietního aktu se zúčastnili zástupci parlamentu, státních a občanských organizací či hlavního města Prahy.

Během pietního shromáždění se účastníci postupně zastavili na třech místech. Tím prvním byla Pamětní deska na budově Vrchního soudu v Praze určena obětem justice v průběhu Pražského povstání. A také barikádníkům, kteří položili životy na barikádách v Praze na Pankráci. Dále u Pamětní desky doktora Emila Lányho v průchodu do pankrácké věznice. Emil Lány byl jeden z nejvýznamnějších právníků první republiky a padl právě 5. května roku 1945. Posledním místem pietního setkání byl Památník Sekyrárna v objektu pankrácké věznice, kde byly za nacistické okupace v období druhé světové války za Protektorátu Čechy a Morava gilotinou popravovány osoby obviněné z tzv. protiříšské činnosti. Mezi 5. dubnem 1943 a 26. dubnem 1945 bylo na Pankráci gilotinou popraveno 1075 osob a neznámý počet osob byl popraven oběšením na ocelové traverze s osmi háky, zavěšené na stropu vedle gilotiny.

Poslaneckou sněmovnu na akci reprezentovala předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová. Jako zástupce Senátu přijal pozvání 1. místopředseda Jiří Drahoš a také místopředseda Tomáš Czernin. Vězeňskou službu zastupovali 1. náměstek generálního ředitele generál Tomáš Hůlka a náměstek Jeroným Tejc.

Sdílet článek

Facebook
Platforma X

Další aktuality v kategorii

Žádné aktuality nenalezeny.