Generální ředitelství
Odhalení misijního kříže a pamětní desky na Mírově
PRAHA 6. května (VS ČR) - Ve Věznici Mírov se uskutečnilo pietní setkání u příležitosti odhalení misijního kříže a pamětní desky. Deska je věnována památce 489 polských vězňů, kteří zde zemřeli v letech 1942–1945.
Pozvání na tuto akci přijali chargé d'affaires Polské republiky v České republice Jacek Gajewski a konzul Polské republiky a vedoucí úřadu Generálního konzulátu v Ostravě Stanisław Bogowski. Pietní aktu se zúčastnil také 1. náměstek hejtmana olomouckého kraje Vladimír Lichnovský. Vězeňskou službu České republiky reprezentoval generální ředitel generál Simon Michailidis, náměstek generálního ředitele Jeroným Tejc a ředitelé a ředitelky mnohých věznic. Akci podpořil také starosta obce Mírov Lubomír Pejchal a starosta města Mohelnice Pavel Kuba s dalšími zástupci městského úřadu v Mohelnici.
Duchovní službu zastoupil Mons. Zdenek Wasserbauer, který přednesl duchovní promluvu a posvětil misijní kříž. Pozvání přijal římskokatolický kněz polské národnosti působící v České republice a děkan lanškrounský Zbigniew Jan Czendlik, kaplan vězeňské služby Otto Broch a zástupci vězeňské duchovenské péče Kristýna Čobanová a Pavel Zvolánek.
Celá akce by se neuskutečnila, kdyby nebyla opřena o historická data, která byla předmětem bádání vedoucího kabinetu dokumentace a historie vězeňské služby Aleše Kýra a jeho kolegyně Aleny Kafkové. Důležitými fakty přispěla také doktorka Alena Šimánková z Národního archivu Praha a magistr Jiří Vidlička ze Zemského archivu Opava, resp. z pobočky Olomouc.