Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

OPAVA 1. února (VS ČR) - Díky projektu Snižování rizik odsouzených prostřednictvím intervenčních programů, financovaného z Norských fondů, se podařilo dokončit rozsáhlou rekonstrukci terapeutického pracoviště v oddělení výkonu zabezpečovací detence, které je součástí opavské věznice.

Cílem stavebních úprav, které začaly v 1. čtvrtletí 2022, bylo hlavně přizpůsobení prostor pro realizaci standardizovaného programu Motivátor, jehož hlavním účelem je motivovat vhodné chovance ve výkonu zabezpečovací detence k zapojení se do činností zaměřených na snižování kriminogenních rizik a rizik recidivy. Pro realizaci tohoto programu byli vyškoleni čtyři odborní zaměstnanci, kteří na přelomu měsíců duben/květen 2022 absolvovali spolu s vedoucím psychologem vězeňské služby dlouhodobou stáž přímo v norském Oslu, kde sbírali cenné poznatky pro následnou praxi.

Úpravy prostor zohledňují veškeré požadavky na zvyšující se počet chovanců ve výkonu zabezpečovací detence. Vzhledem k jejich dlouhodobému umístění a poměrně malé obměně stavu je nezbytné rozšiřovat množství a podobu aktivit a zlepšovat jejich úroveň nejen po odborné a obsahové stránce, ale také ve vztahu k materiálovému a prostorovému vybavení. Samotné doplnění rekonstruovaných prostor materiálovým vybavením probíhalo ve spolupráci s oddělením EU fondů a dotací a bylo dokončeno na sklonku loňského roku.

V průběhu rekonstrukce byly provedeny úpravy členění terapeutického centra, povrchů podlah, stěn i stropů či výměna elektrorozvodů včetně instalace osvětlení. Místnosti pak byly vybaveny takovým zařízením, které napomáhá účelu jejich využívání, ať už je to místnost pro rukodělné činnosti, výtvarné činnosti, relaxaci, terapii, sportovní aktivity či pro realizaci jednotlivých částí programu Motivátor.

Sdílet článek

Facebook
Platforma X