Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PARDUBICE 21. dubna (VS ČR, MVS) - Slavnostní zakončení projektu Building Bridges proběhlo v pardubické věznici. Projekt, který vede Mezinárodní vězeňské společenství od roku 2015, spojuje v jednom okamžiku na jednom místě oběti trestných činů a pachatele z nesouvisejících případů. V pardubické věznici proběhl vůbec poprvé.

Reportáž České televize z Věznice Pardubice ZDE.

Po dobu 8 týdnů se potkává za zdmi věznice skupina 6 pachatelů a 6 obětí z nesouvisejících případů. V restorativním dialogu si vypráví navzájem své příběhy a diskutují na téma odpovědnosti, viny, pokání, odpuštění a smíření. „Z mého pohledu šlo o nejlepší projekt v rámci vězeňské služby. Každý projekt či program má své místo, ale tento byl výjimečný, protože zde docházelo k přímé konfrontaci ´dvou světů´ – pachatelů a obětí. Každý z účastníků dostával zpětnou vazbu na svůj příběh a emoční podporu,“ popisuje psycholog Leoš Fousek, který s odsouzenými pracuje pravidelně a pomáhal vybírat účastníky z řad odsouzených v pardubické věznici.

„Pro vězněné pachatele bylo toto setkání emočně velmi náročné. Při vyprávění svých příběhů si uvědomovali, co svým činem způsobili a jak toto působí na skupinu obětí. Viděli jejich reakce a emoce, dostávali zpětnou vazbu a na konci setkání na nich byla vidět patrná úleva, že to mají za sebou. Myslím, že tento „emoční šok“ může způsobit změnu v chování pachatelů trestných činů,“ dodává Leoš Fousek. Pozitivní dopady projektu potvrzuje ředitelka MVS Gabriela Kabátová: „Building Bridges má velký přínos i pro oběti trestných činů, které mívají často pocit falešné viny a nakonec trochu uvěří tomu, že si za všechno můžou samy. My jim ale ukážeme, že plnou odpovědnost za čin nese pouze pachatel.“

Projekt Building Bridges vede MVS v českých věznicích od roku 2015. Jedná se unikátní projekt, který získal akreditaci Ministerstva spravedlnosti. Kromě Pardubic se uskutečnil třeba ve věznici Jiřice, Vinařice nebo Vazební Věznici Praha Ruzyně, objekt Velké Přílepy. Spuštění dalších kurzů je naplánováno opět na podzim. „Během covidového období jsme projekt pořádali i online. V Pardubicích projekt běžel při osobním setkávání. Pouze dvě oběti byly v programu online, protože nemohly kvůli vzdálenosti dojíždět. Jako už v jiných kurzech trvali i zde účastníci na tom, že osm setkání je málo a chtěli by ještě pokračovat. Vážně proto uvažujeme o prodloužení délky projektu,“ říká Gabriela Kabátová.

Závěrečný program ve Věznici Pardubice proběhl v úterý 19. dubna 2022 od 15 hodin. Na akci byli pozváni hosté z řad odborné veřejnosti a médií. Součástí závěrečného programu bylo představení projektu hostům, dále čtení a hodnocení očekávání, která si účastníci psali na začátku kurzu. Proběhlo také přebírání certifikátů z rukou generálního ředitele Vězeňské služby ČR Simona Michailidise a na závěr ještě pachatelé předali dárky obětem jakožto symbolické odškodnění za to, co se jim přihodilo. Celé odpoledne bylo pro všechny účastníky emotivní a loučení pro ně bylo viditelně těžké, protože skrze sdílení svých příběhů se velmi spřátelili.  

„Velmi si ceníme přátelského přístupu vedení Věznice Pardubice, které nám ve všem vycházelo vstříc. Zaměstnanci se velmi citlivě chovali k obětem, pro které není vždy jednoduché vstoupit do objektu věznice. Všichni se zde cítili bezpečně a vítaní,“ uvedla na závěr Gabriela Kabátová.

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X

Další aktuality v kategorii

Žádné aktuality nenalezeny.