Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PRAHA 21. října (VS ČR) – Dnešním dnem odstartoval 2. ročník projektu Hromadné darování krve s vězeňskou službou. Více než 50 příslušníků a civilních zaměstnanců přišlo dnes do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. V průběhu listopadu potom budou následovat odběry v dalších 10 nemocnicích napříč celou republikou. Jedná se o celodenní služební akci, do které jsou zapojeny všechny organizační jednotky Vězeňské služby ČR a Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Do dnešních odběrů se zapojilo vedení vězeňské služby v čele s novým generálním ředitelem, z věznic potom přijeli kolegové z Oráčova, Jiřic, Příbrami a samozřejmě obou pražských vazebních věznic. Dohromady dnes darovalo přes 50 našich zaměstnanců. Budou následovat odběry v nemocnicích Čáslav, Hradec Králové, Ostrava, Ústí nad Labem, Olomouc, Sokolov, Plzeň, Liberec, Brno a České Budějovice.

Hlavním záměrem tohoto projektu je plošně pomoci s aktuálním nedostatkem krevních zásob v České republice. Dárců krve dlouhodobě ubývá a potřeba léčby transfuzními přípravky neklesá. Z tohoto důvodu se Vězeňská služba ČR i v této nelehké době rozhodla v rámci společenské odpovědnosti pomoci.

Jedná se o druhý ročník hromadného darování krve. V roce 2020 se projekt Hromadné darování krve s vězeňskou službou sešel s nečekaným kladným ohlasem. Zapojilo se do něj 400 kolegů a během deseti týdnů darovali odhadem 160 litrů krve. Mnozí také plazmu po prodělaném onemocnění Covid-19. Veškeré nemocnice, ve kterých se odběry uskutečnily, tuto spolupráci hodnotily naprosto kladně. Jednak proto, že přišlo mnoho prvodárců a nemocnice tak mohly rozšířit svou dárcovskou základnu a také proto, že dárci přišli v době, kdy se jiní obávají darovat krev kvůli koronavirové epidemii.

S rozvojem léčebných metod roste stále více i potřeba krve získané od dárců. V průměru dostane každý občan za svůj život pětkrát krevní transfuzi a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. Každé tři vteřiny někdo potřebuje krev dárce.

Sdílet článek

Facebook
Platforma X

Další aktuality v kategorii

Žádné aktuality nenalezeny.