SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 11. dubna (VS ČR) – Více než sedmdesátka běžců Yellow Ribbon Run se v sobotu 7. dubna vydala na trať jubilejního dvacátého Sportisimo 1/2Maratonu Praha. Mezi více než deseti tisíci běžci se tento počet může zdát zanedbatelný, ale tak to není. Jejich účast totiž není jen o běhu a skvěle zaběhnutém čase, ale je svázána s důležitým cílem. V tematicky zaměřených tričkách upozorňují veřejnost na skutečnost, že pokud dají lidem s trestní minulostí druhou šanci, nezmění tím pouze jejich život, ale můžou ovlivnit i život svého okolí. S druhou šancí jde totiž tzv. „ruku v ruce“ i ochrana potenciálních obětí trestných činů.

Fakta a zajímavosti o Yellow Ribbon Run ze Sportisimo 1/2Maratonu Praha

 • Nejrychleji půlmaratonskou trať v rámci žluté stužky pokořil zaměstnanec firmy Kostelecké uzeniny, které jsou zlatým partnerem Yellow Ribbon Run a současně zaměstnavatelem odsouzených. Do cíle doběhl za 1:19:20 na skvělém 131. místě z 10199 finišujících běžců.
 • Zcela poprvé v historii vyběhli na trať pražského půlmaratonu vězni. Bylo jich celkem devět a jeden z nich pomýšlel na čas něco málo přes hodinu. Ze žlutostužkových běžců nakonec proběhl cílovou rovinkou jako druhý, když za nejlepším běžcem Yellow Ribbon Run zaostal o pouhé cca 3 minuty.
 • Nejlepší žena běžící v rámci žluté stužky pochází z řad zaměstnanců Vězeňské služby ČR a půlmaraton zvládla zaběhnout za 95 minut.
  Mezi běžci Yellow Ribbon Run byli 3 zástupci Ministerstva spravedlnosti ČR, 21 zaměstnanců Vězeňské služby ČR, 9 současných a 2 propuštění vězni, 14 zástupců Probační a mediační služby ČR, zaměstnanci z 6 partnerských firem a další.
 • Yellow Ribbon Run měl na Palachově náměstí, které je startovním i cílovým místem pražského půlmaratonu, vlastní stánek – fanzónu jako zázemí pro běžce, partnery a fanoušky.
 • Na krátké video o Yellow Ribbon Run z pražského půlmaratonu se můžete podívat zde.
  Dalším závodem, kterého se běžci se žlutou stužkou zúčastní, bude dne 6. května prestižní Volkswagen Maraton Praha.

PRAHA 11. dubna (VS ČR) – Vězeňská služba České republiky se důrazně ohrazuje proti reportáži v pořadu Očima Josefa Klímy, kterou odvysílala TV Prima v neděli  8. dubna 2018. Reportáž tendenčně napadá a křivě obviňuje zaměstnance a příslušníky Vězeňské služby ČR z korupce. Jako hlavní respondent v reportáži vystupuje Jiří Rak – v titulku uveden jako právník. Jedná se však o bývalého odsouzeného, který rozhodně nemá právnické vzdělání, je to tedy lživá a zavádějící informace, která má diváka přesvědčit, že k němu hovoří právník.

V reportáži z úst Josefa Klímy zaznívá závažné obvinění, že o úplatcích ve věznicích není pochyb, chybí však jediný relevantní důkaz o této skutečnosti. Též je zde hovořeno o civilních zaměstnancích na „absolutně podřadných pozicích“, což vedení  vnímá jako hlubokou urážku zaměstnanců vězeňské služby, neboť žádné „podřadné“ pozice zde neexistují a ve věznicích pracují kvalifikovaní zaměstnanci na odborných pozicích s odpovídajícím vzděláním, kterých si vedení  Vězeňské služby ČR za jejich práci váží.
V reportáži se též spekuluje na téma vzniku korupčního prostředí v souvislosti se změnou vnější diferenciace věznic a zaznívá také obvinění vedení jednotlivých věznic, která prý nejsou nezávislá a o umístění  vězňů si rozhodují za zavřenými dveřmi a dle sympatií. Dle vedení vězeňské služby jsou všechna tato závažná obvinění nepodložená a založená na základě irelevantních informací s cílem výrazně poškodit dobré jméno Vězeňské služby České republiky a jejích zaměstnanců.

 

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 5. dubna (VS ČR) – Sobotního půlmaratonu, který je prvním závodem letošního ročníku Běhu se žlutou stužkou, se zúčastní 73 běžců včetně devíti vězňů a jednoho bývalého odsouzeného. Sportovně-charitativní závod, který upozorňuje na téma obtížné zaměstnatelnosti lidí s trestní minulostí, se poběží v rámci Sportisimo 1/2Maraton Praha běžecké ligy RunCzech dne 7. dubna 2018.

Kromě uvedeného půlmaratonu se běžci se žlutou stužkou zúčastní ještě dalších závodů běžecké ligy – v květnu Volkswagen Maratonu Praha a v červnu O2 Pražské štafety 4×5. Na jejich tratě bok po boku vyběhnou vězni, bývalí odsouzení, oběti trestných činů, ředitelé a manažeři firem, zaměstnavatelé lidí s trestní minulostí, státní úředníci, lidé z neziskových organizací, sportovní fanoušci a desítky dalších. Cílem projektu je vytvářet pracovní příležitosti pro lidi s trestní minulostí, propojovat je s širší komunitou, a tím přispívat k prevenci kriminality, snížení míry recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti.

Sobotní půlmaraton poběží devět odsouzených včetně tří žen. Jeden z nich se pokusí o cílový čas něco málo přes hodinu,“ uvedla mluvčí Věznice Světlá nad Sázavou Jana Rajdlová. „Většina z nich však před nástupem do výkonu trestu neběhala, a tak je ještě před několika měsíci ani nenapadlo, že se pokusí v pražských uličkách půlmaratonskou trať zdolat,“ dodala.

Na trať vyběhne i Jakub, který si odpykává trest v kuřimské věznici. „Sportoval jsem už před výkonem trestu. I při výkonu trestu jsem cvičil. Neběhám však celou dobu, to až posledních pár měsíců. Kondičku mám nyní, myslím, dobrou. Půlmaraton uběhnu,“ uvedl 22. března na tiskové konferenci Jakub, který se chystá i na červnovou štafetu. Na start půlmaratonu se postaví také Kristina ze světelské věznice, která v rámci Yellow Ribbon Run poběží už podruhé. Loni běžela pětikilometrovou část štafety a letos to bude více jak čtyřnásobek: „Díky běhu mám pocit, že jsem k něčemu, že se dokážu zaměřit na dobrý cíl a vytrvat“.

V loňském roce půlmaraton odsouzení neběželi. Nejrychlejší ze žlutostužkových běžců proběhl cílem půlmaratonu za 1 hodinu a 21 minut na skvělém 158. místě a nejlepší žena v čase 1:39 hodiny. Podle Carla Capalba, prezidenta organizačního výboru RunCzech, zvládnou ženy v průměru Sportisimo 1/2Maraton Praha za zhruba 2:05 hodiny a muži za 1:49 hodiny. „To ale není to klíčové v závodu běžců se žlutou stužkou. Tito sportovci mají mnohem důležitější cíl, chtějí totiž inspirovat své blízké, přátele i úplně cizí lidi, že druhou šanci by měl dostat každý,“ dodal Capalbo.

Nejrychlejší čas loňského Sportisimo 1/2Maraton Praha zaběhl Tamirat Tola z Ethiopie. Uběhnout přes 21 kilometrů mu trvalo 59 minut a 37 vteřin.

Stejně jako v roce 2017 budou závodníci vybíhat z pražského Náměstí Jana Palacha a jejich okruh povede kolem Vltavy. Limit pro závod jsou tři hodiny.

Motto Běhu se žlutou stužkou zní „uteč předsudkům“ a „dej druhou šanci“. Právě předsudky propuštěným vězňům významně škodí. Velkým hendikepem bývalých vězňů při hledání zaměstnání je záznam v Rejstříku trestů, díky kterému jsou u zaměstnavatelů často odmítáni. Z lidí propuštěných z vězení, kterých bylo jen loni téměř 11 500, má tak podle propočtů šanci získat jen část těch, kteří jsou motivovaní pracovat. Situace se ale oproti minulým letům lepší, a to díky nízké nezaměstnanosti a dobré osvětě.

Projekt Yellow Ribbon spoluorganizuje Vězeňská služba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služba a agentura RunCzech. Záštitu převzali ministr spravedlnosti, ministryně práce a sociálních věcí, veřejná ochránkyně práv a předseda Výboru pro bezpečnost. Letošním generálním partnerem běhu je pojišťovna D.A.S Rechtsschutz AG, zlatým partnerem je firma Kostelecké uzeniny a.s., stříbrnými partnery jsou United Bakeries a.s., Lion Products s. r. o. a Futaba Czech s.r.o. Bronzovými partnery jsou firmy Arriva Transport Česká republika a.s. a Hamerník s. r. o. Partneři, kteří podpořili jednoho běžce z řad odsouzených nebo bývalých odsouzených, jsou Jipocar Obaly, s. r. o., Haki a. s., Agro Jevišovice a. s., Martin Cavar – spojovací materiál, Rohde, spol. s r. o., Veolia Česká republika, a. s., WSM – Czech Republic s. r. o., Still ČR spol. s r. o. Další podporu poskytli Lighthouse o. s., Dermacol a. s., Banh-mi-ba a Tesco. Mediálním partnerem je Evropa 2.  

Termíny závodů se žlutou stužkou

 • sobota 7. 4. 2018 – Sportisimo 1/2Maraton Praha
 • neděle 6. 5. 2018 – Volkswagen Maraton Praha
 • neděle 6. 5. 2018 – Volkswagen Maraton Praha 2RUN
 • středa 13. 6. 2018 – O2 Pražská štafeta 4×5

PRAHA 22. března (VS ČR) – Letošního třetího ročníku Běhu se žlutou stužkou (Yellow Ribbon Run), který upozorňuje na téma obtížné zaměstnatelnosti lidí s trestní minulostí, se zúčastní téměř 600 běžců. Jde o rekordní počet osob podporujících druhou šanci pro lidi, kteří si odpykali trest odnětí svobody, a usilují o návrat k normálnímu životu. Loni běželo 374 běžců a v roce 2016 pouhých 32 lidí. První ze závodů – půlmaraton – poběží sportovci s připnutou žlutou stužkou už 7. dubna. Organizátoři akce to uvedli na dnešní tiskové konferenci v Komunitním centru Kotlaska.

Závody Běhu se žlutou stužkou – půlmaraton, maraton, 2RUN a štafety – se poběží v dubnu až červnu, a to jako součást závodů Běžecké ligy RunCzech. Bok po boku se jich účastní vězni, bývalí odsouzení, oběti trestných činů, ředitelé a manažeři firem, zaměstnavatelé lidí s trestní minulostí, státní úředníci, lidé z neziskových organizací, sportovní fanoušci a desítky dalších. Cílem projektu je vytvářet pracovní příležitosti pro lidi s trestní minulostí, propojovat je s širší komunitou, a tím přispívat k prevenci kriminality, snížení míry recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti.

„Mám velkou radost, že startujeme už třetí ročník běhu a počty běžců i podporovatelů rostou. Je to známka pro pracovníky ve vězeňství, že když se naše náročná práce propojí s pomocí lidem po propuštění z vězení, můžeme významně přispět ke snížení procenta recidivy. Pro samotné odsouzené je to signál, že když na sobě budou tvrdě pracovat a chtít, svoji druhou šanci žít slušný život dostanou. Poběžme tedy společně vstříc lepším zítřkům,“ vyzývá ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou a zakladatelka projektu Yellow Ribbon Run Gabriela Slováková. Podle ní se po třech letech ukazuje, že projekt Yellow Ribbon  opravdu začíná fungovat. „Jen loni naši partneři z řad zaměstnavatelů vytvořili 296 pracovních míst pro vězně a 96 pracovních míst pro propuštěné vězně. Jsem za stále větší podporu moc ráda,“ doplnila.

Motto Běhu se žlutou stužkou zní „uteč předsudkům“ a „dej druhou šanci“. Právě předsudky propuštěným vězňům škodí podle odborníků víc, než si myslíme. Velkým hendikepem bývalých vězňů při hledání zaměstnání je záznam v rejstříku trestů, díky kterému jsou u zaměstnavatelů často odmítáni. Z lidí propuštěných z vězení, kterých bylo jen loni téměř 11 500, má tak podle propočtů šanci získat jen část těch, kteří jsou motivovaní pracovat. „Situace se ale díky nízké nezaměstnanosti a postupné osvětě zlepšuje. Zaměstnavatelé stále ve větším počtu zjišťují, že i lidé s trestní minulostí mohou být dobrými zaměstnanci. Yellow Ribbon Run nejen že propojuje konkrétní lidi s trestní minulostí s konkrétními zaměstnavateli, poskytuje ale také klientům pracovní poradenství a pomáhá jim s celkovou orientací zpátky na svobodě,“ doplňuje ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková. „Pokud pomáháme lidem propuštěným z vězení získat práci a vrátit se zpět do běžného života, pomáháme tím i sami sobě. Tím, že se začlení zpět do společnosti, tak klesá riziko, že znovu spáchají nějaký trestný čin. Yellow Ribbon Run je jedním z projektů, kterým se snažíme na tuhle problematiku upozornit, a zvýšit tak  šanci na nový začátek těm, co o to stojí,“ vysvětluje ředitelka Rubikon Centra Dagmar Doubravová.

První ze závodů, pražský půlmaraton, poběží v dubnu se žlutou stužkou 73 běžců, z toho devět vězňů z celkem osmi věznic, jeden bývalý odsouzený, 14 zástupců firem, zaměstnanci z rezortu justice a další. Celkové množství běžců se žlutou stužkou napříč všemi závody letos vyšplhá podle organizátorů na 600. „Spolu s celým týmem RunCzech jsme stáli u zrodu fantastického projektu Yellow Ribbon Run a samozřejmě v jeho podpoře pokračujeme i letos. Na tom, že si lidé zaslouží dostat druhou šanci, se vůbec nic nezměnilo, a já jsem velmi rád, že právě běhání může pomoci lidem začít nové životy. Běhání je prostě skvělý sport, což říkám vlastně už víc než dvacet let,“ doplňuje prezident RunCzech a předseda komise silničních běhů IAAF Carlo Capalbo.

Projekt Yellow Ribbon spoluorganizuje Vězeňská sužba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služba a agentura RunCzech. Záštitu převzali ministr spravedlnosti, ministryně práce a sociálních věcí a veřejná ochránkyně práv. Letošním generálním partnerem běhu je pojišťovna D.A.S Rechtsschutz AG, zlatým partnerem je firma Kostelecké uzeniny a.s., stříbrnými partnery jsou United Bakeries a.s., Lion Products s. r. o. a Futaba Czech s.r.o. Bronzovými partnery jsou firmy Arriva Transport Česká republika a.s. a Hamerník s. r. o. Partneři, kteří podpořili jednoho běžce z řad odsouzených nebo bývalých odsouzených jsou také Jipocar Obaly, s. r. o., Haki a. s., Agro Jevišovice a. s., Martin Cavar – spojovací materiál, Rohde, spol. s r. o., Veolia Česká republika, a. s., WSM – Czech Republic s. r. o., Still ČR spol. s r. o. Další podporu poskytli Lighthouse o. s., Dermacol a. s., Banh-mi-ba a Tesco. Mediálním partnerem je Evropa 2.

Termíny závodů se žlutou stužkou

sobota 7. 4. 2018 – Sportisimo 1/2Maraton Praha
neděle 6. 5. 2018 – Volkswagen Maraton Praha
středa 13.6. 2018 – O2 Pražská štafeta – můžete nás podpořit a registrovat se na www.yellowribbon.cz

PRAHA 8. března (VS ČR) – Památník v prostorách bývalého nacistického popraviště v pankrácké věznici často navštěvují nejen studenti, ale též lidé nejrůznějších profesí, kteří se zajímají o historii českého vězeňství. Dne 28. února 2018 v odpoledních hodinách navštívila památník populární herečka paní Jiřina Bohdalová  v  doprovodu náměstka ministra spravedlnosti Vladimíra Zimmela, ředitele Vazební věznice Praha Pankrác Pavla Dreslera a dalších zúčastněných.

V průběhu prohlídky expozice, dokumentující vývoj českého vězeňství z hlediska jeho tradic, deformace a reforem, zavzpomínala na svého otce, který byl za své rebelantství vězněn v období nacismu i komunismu a na to, jak jej navštěvovala ve valdické věznici v 50. letech 20 století. V popravčí místnosti s gilotinou poznamenala, že období nacistického útlaku se velmi dobře pamatuje, jakož i perzekuce svobodomyslných lidí po roce 1948. A právě vlastní životní zkušenosti s bezprávím nepochybně přispěly k pravdivému a přesvědčivému ztvárnění celé řady hereckých rolí a zejména z vězeňského prostředí. Na počátku devadesátých let při cestě z USA se Jiřina Bohdalová setkala na palubě letadla s uprchlým českým vězněm J.B., kterého k vydání do ČR doprovázeli dva příslušníci americké tradiční eskortní služby Marshal Service. Zajímala se o osud tohoto vězně a později jej navštívila ve Věznici Valdice. Ve věku, ve kterém se mnozí již oddávají zaslouženému odpočinku, Jiřina Bohdalová dál hledá a naplňuje své cíle umělecké i lidské.
Aleš Kýr

PRAHA 2. března (VS ČR) – Vězeňská služba ČR se podílí na přípravě letošního ročníku mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel. Generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal převzal spolu s předsedou vrchního soudu v Praze Jaroslavem Burešem záštitu nad sobotní dramatickou rekonstrukcí politického procesu Kučera a spol., uspořádanou v budově vrchního soudu v Praze. Na přípravě této akce se jako odborní poradci zúčastnili i historici vězeňské služby Aleš Kýr a Alena Kafková. 

Rekonstrukci nastudovali studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy v rámci svého semináře a v odborné gesci děkana Právnické fakulty UK Jana Kuklíka. Součástí setkání, kterého se zúčastní i zástupci Vězeňské služby ČR, bude i pietní akt u pamětní desky připomínající oběti totalitních režimů.

Rekonstrukce politického procesu přiblíží návštěvníkům životní příběh armádního generála Tomáše Sedláčka, který byl odsouzen v roce 1951 ve vykonstruovaném procesu za údajnou velezradu a špionáž. Byl vězněn ve Valdicích, na Mírově, v Leopoldově a táboře Bytíz při příbramských uranových dolech. Propuštěn byl 11. května 1960, poté pracoval jako skladník u Pražské stavební obnovy.  Po listopadu 1989 byl rehabilitován. Stal se předsedou Československé obce legionářské, spoluzakládal Konfederaci politických vězňů, pracoval v Ústřední rehabilitační komisi MNO. V roce 1999 byl povýšen do hodnosti generálporučíka, 14. listopadu 2008 pak do nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála.

 

 

 

 

PRAHA 27. února (VS ČR) – Vězeňská služba České republiky se již podruhé zapojila do dobročinné akce Pomozte dětem pořádané Nadací pro rozvoj občanské společnosti (NROS) a Českou televizí ve prospěch ohrožených a znevýhodněných dětí. Odsouzené ženy, zařazené k výkonu trestu odnětí svobody do Vazební věznice Praha – Ruzyně, umístěné v objektu Velké Přílepy, vyráběly a kompletovaly peříčkové brože pro tuto dobročinnou sbírku.  

Odsouzeným ženám se podařilo v termínu od 22. ledna do 15. února 2018 vyrobit, podobně jako v roce 2016, bezmála 15 000 kusů těchto broží, které budou v rámci celorepublikové sbírky Peříčkový týden prodávány jako symbolický dar.

tp

PRAHA 14. února (MSp) – Zástupci Vězeňské služby ČR, Probační a mediační služby ČR a Úřadu práce ČR včera podpisem dvou memorand zahájili intenzivnější spolupráci. Takto systémová spolupráce resortních složek ministerstva spravedlnosti a ministerstva práce a sociálních věcí zde dosud chyběla. Strany chtějí zaměřit své úsilí na rekvalifikaci osob ve výkonu trestu tak, aby i lidé se záznamem v trestním rejstříku našli vhodné pracovní uplatnění. Snahou je také zlepšit zaměstnávání odsouzených s alternativním trestem.
„Zaměstnávání umožňuje udržet a rozvíjet stávající pracovní návyky odsouzených a současně vytváří pracovních návyky těm s malými nebo vůbec žádnými zkušenostmi, uvedl generální ředitel Vězeňské služby GŘ Petr Dohnal. Memorandum uzavřené mezi Vězeňskou službou ČR a Úřadem práce ČR cílí na rekvalifikace osob ve výkonu trestu, neboť vzdělávání za mřížemi má bezesporu pozitivní efekt při návratu na svobodu. Za Úřad práce ČR memoranda podepsal ředitel odboru zaměstnanosti generálního ředitelství Jan Karmazín. Ten událost okomentoval slovy: „Zaměstnavatelé se často obávají člověka s trestní minulostí přijmout a ten se pak dostává do začarovaného kruhu. Protože nemá práci, nemá ani příjem a potřebuje peníze. Výsledkem pak může být další trestná činnost. Klienti s trestní minulostí jsou ohroženi dlouhodobou nezaměstnaností. Právě proto se i jim snaží Úřad práce ČR ve zvýšení míře pomoci v návratu na trh práce.“
Memorandum uzavřené mezi probační a mediační službou a úřadem práce se soustředí na odsouzené s alternativním trestem. Obě strany se zavázaly ke krokům směřujícím k zaměstnávání těchto osob. Faktor zaměstnanosti totiž hraje pozitivní roli v tom, aby se bývalí pachatelé odklonili od kriminální kariéry a setrvali na správné cestě.  „Vedle vedení klientů vracejících se z vězení řešíme i problematiku klientů na svobodě, kterým byl uložen alternativní trest. I oni mají záznam v trestním rejstříku. Stabilní zaměstnání a legální příjem považujeme za jeden z klíčových ochranných faktorů přispívajících k tomu, aby se lidé s trestní minulostí nevrátili ke kriminální kariéře,“ uvedla ředitelka Probační a mediační služby ČR Andrea Matoušková.
Zaměstnávání osob ve výkonu trestu je oblastí, které se resort spravedlnosti věnuje dlouhodobě. Aktuálně pracuje 8 895 osob, což je 60,57 % odsouzených. A počet pracujících vězňů stále roste. Vězni pracují jak pro veřejné, tak pro soukromé subjekty.

red