Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 11. dubna (VS ČR) – Pilotní projekt „Tichý oddíl“ se uskutečnil na začátku dubna v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. Čtyři odsouzené ženy pod vedením dvou lektorek společně prožily osm dní ticha samy se sebou.

Na pár dní vznikla na jednom vybraném oddělení věznice malá komunita, která se denně scházela a dodržovala jednoduchý program. Jeho kostru tvořilo třikrát denně společné stolování, dvakrát denně beseda a diskuze nad připravenými pracovními texty. Jednou denně byl vyhrazen dostatečný prostor pro individuální rozhovory odsouzených žen s lektorkami. Krom společných aktivit ženy trávily celý den v tichu, mlčení a částečné samotě.

Po celý týden účastnice programu mnoha kreativními způsoby přemýšlely nad texty vycházejícími z křesťanské biblické tradice. Uvažovaly nad otázkami lidské důstojnosti a krásy. V biblických příbězích hledaly inspiraci pro chápání své vlastní lidské svobody. Potýkaly se se svými chybami, vinami a touhou po odpuštění. Poslední etapa programu byla ve znamení naděje a nového začátku.

Český pilotní projekt „Tichý oddíl“ se inspiruje v norském „Retreat house“ a svými tématy se opírá o dávnověkou křesťanskou duchovní zkušenost ticha a mlčení. Ticho je nejen kýženou součástí odpočinku moderního člověka. Ticho dokáže tříbit myšlenky a zvyšuje citlivost vůči důležitým životním otázkám. Protože lidská mysl trpí jakousi setrvačností, trvá i několik dní než si tělo a hlava zvyknou na nové podmínky. V křesťanské tradici se běžně můžeme setkat s měsíčními, dvacetidenními nebo dvoutýdenními pobyty. Pilotní projekt „Tichý oddíl“ vychází z reálných možností českých věznic. Ačkoli tento program ve Světlé nad Sázavou trval pouhých osm dní, odezvy od účastnic naznačují vpravdě náročnou cestu kudy se práce s odsouzenými v otázkách sebereflexe, osobnostního rozvoje a změny životních postojů může ubírat.

Projekt „Tichého oddílu“ ve Světlé nad Sázavou byl realizován ve vzájemné spolupráci Věznice Světlá nad Sázavou a Vězeňské duchovenské péče. Lektorkami byly doc. Mireia Ryšková z Katolické teologické fakulty UK v Praze a kaplanka Jana Rumlová z Vazební věznice Olomouc.

lap, paj

Sdílet článek

Facebook
Platforma X