Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Kola, která od dárců z ČR vybírá společnost Kola pro Afriku o.p.s., usnadní dětem africké Gambie cestu za vzděláním, opravují vězni, kteří si odpykávají své tresty ve Věznici Heřmanice. Jejich dobrovolná a nezištná pomoc přinesla nový rozměr v přípravě darovaných kol před cestou do Afriky.

 

Věznice vyhradila dosud nevyužité prostory výrobní haly k vytvoření pracovního prostředí pro sedm vězňů. Odsouzení si v prvních týdnech prací sami vyrobili stojany na kola, ale v současné době byly z finančních prostředků věznice zakoupeny nové stabilní stojany pro upevnění kol při jejich opravě. Každý pracovní den zde odsouzení pracují pět hodin. Za svou práci získávají odměny v rámci jejich pravidelného hodnocení. Například pochvalu, finanční odměnu nebo mimořádnou návštěvu. V současnosti věznice zvažuje zakoupení několika montážních stojanů pro snadnější manipulaci s koly.

 

„Baví nás opravovat kola. Na ubytovně se čas zabíjí ničím, ale tohle má smysl, protože pomáháme dětem. Jak jsme viděli, v jakých podmínkách tam žijí, přišlo nám to dobročinné. Kola spravujeme každý den, nejčastěji bývají špatné brzdy, duše, přehazovačky. Často měníme rukojeti, sedadla nebo ložiska v kolech,“ vysvětluje jeden z vězňů Petr Sasen.

Vedení Věznice Heřmanice si novou spolupráci s Romanem Posoldou, ředitelem společnosti Kola pro Afriku nemůže vynachválit. Do celé spolupráce se zapojila také OZO Ostrava, a.s., která kola do Věznice Heřmanice z Ostravy – Koblova (centrálního skladu společnosti Kola pro Afriku) sváží a opravená je odtud odváží.

 

 

KOLA PRO AFRIKU