Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Rok založení1959
UmístěníMoravskoslezský kraj
ProfilaceOstraha, střední a vysoký stupeň
Ubytovací kapacita682
Počet tabulkových míst personálu325

 

Věznice Heřmanice se nachází asi 5 km od centra města Ostravy. Původně pracovní tábor byl vybudován v r. 1959 na základě potřeby pracovníků pro důlní podniky. Současnou podobu dostala věznice po rozsáhlé přestavbě v sedmdesátých letech. Věznice Heřmanice je věznicí pro výkon trestu odnětí svobody odsouzených zařazených do věznice s ostrahou s oddělením se středním stupněm zabezpečení, oddělením s vysokým stupněm zabezpečení a od dubna 2013 je zde zřízeno oddělení pro výkon trestního opatření mladistvých odsouzených.

Ve věznici je zřízen specializovaný oddíl pro výkon trestu odsouzených s mentální retardací v oddělení s vysokým stupněm zabezpečení, specializovaný oddíl pro výkon trestu odsouzených s poruchou osobnosti a chování, způsobenou užíváním alkoholu a patologickým hráčstvím v oddělení s vysokým stupněm zabezpečení a zvláštní oddělení pro výkon trestního opatření odnětí svobody mladistvých. Ve věznici je rovněž zřízena bezdrogová zóna se standardním zacházením a výstupní oddíly. Celková kapacita věznice je stanovena na 682 míst.

Odsouzení jsou ubytováni v ložnicích se čtyřmi až sedmi lůžky.

Zdravotní péče ve Věznici Heřmanice je zajištěna provozem zdravotního střediska v areálu věznice. Zde pracuje odborný zdravotnický personál – zdravotní sestry, praktičtí lékaři a stomatologický lékař. Specializovaná odborná péče a vyšetření, včetně chirurgických zákroků je poskytována ve smluvních zdravotnických zařízeních a nemocnicích v blízkém regionu a dále ve vězeňských nemocnicích v Brně a v Praze.

 

Specializovaná oddělení:
  • pro výkon trestu odsouzených s mentální retardací
  • výkon trestu odsouzených s poruchou osobnosti a chování způsobenou užíváním návykových látek
  • výkon trestu odsouzených trvale pracovně nezařaditelných
  • oddíl se zesíleným stavebně technickým zabezpečením

Věznice Heřmanice