Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Vzdělávání zaměstnanců Věznice Znojmo v roce 2020 a 2021

 

     Období pandemie a vládních omezení změnila vzdělávání nejen dětí školou povinných, ale i vzdělávání zaměstnanců v rámci zvyšování jejich kvalifikace. Tyto změny vzdělávacího systému zasáhly také vězeňskou službu.

     Většina kurzů pro zaměstnance vězeňské služby se realizuje ve spolupráci s Akademií vězeňské služby přímo ve Stráži pod Ralskem. Přerušení výuky v Akademii, z důvodu pandemie a následných vládních opatření, bylo poprvé na jaře 2020. Ve Věznici Znojmo se to týkalo dvou příslušníků, kteří v té době absolvovali základní odbornou přípravu. Vězeňská služba okamžitě reagovala na změnu podmínek vzdělávání a zajistila pokračování těchto kurzů pomocí skype hovorů. Zkoušku, která byla nutná k ukončení odborné přípravy, složili oba příslušníci právě touto formou, před zkušební komisí Akademie, ve Věznici Znojmo. Tímto způsobem se následně řešily další plánované kurzy základní odborné přípravy, konání služebních zkoušek a odborná školení.

     V letních měsících roku 2020, vzhledem k příznivější epidemiologické situaci, se vzdělávání postupně navracelo do běžného normálu a bylo možné osobně absolvovat ve Stráži pod Ralskem přípravný kurz a periodickou zkoušku z odborné způsobilosti fyzických osob k zajišťování úkolů v prevenci rizik. V září 2020 proběhl ve Stráži pod Ralskem ještě kurz požární ochrany pro požární techniky věznic a služební zkoušky u třech příslušníků. Během měsíce se epidemiologická situace opět zhoršila a přijímáním dalších omezujících vládních opatření se plánované kurzy základní odborné přípravy realizovaly již pouze kombinovanou formou a to elektronicky, formou skype hovorů, příp. telefonicky a samostudiem. Závěrečné zkoušky a ostré školní střelby kompletně zajišťovala Věznice Znojmo sama. Podobným způsobem se řešilo i odborné vzdělávání zaměstnanců věznice, kteří potřebují kurzy a školení k výkonu svého povolání. Novým systémem realizace odborného vzdělávání, ve spolupráci s Akademií vězeňské služby s oddělením pedagogickým,  v roce 2020 a 2021 úspěšně absolvovalo studium ve znojemské věznici 28 občanských zaměstnanců a příslušníků.

     Důležitým faktem bylo, že jednotliví vyučující Akademie a zaměstnanci znojemské věznice, kteří zajišťovali vzdělávání, v maximální možné míře poskytovali potřebnou podporu a pomoc účastníkům kurzů a školení. Ve Znojmě to bylo zejména oddělení vězeňské stráže a to zástupce vedoucího oddělení pro služební přípravu a oddělení personální. Technickou stránku k úspěšné realizaci školení a zkoušek zajišťovalo oddělení informatiky.

     Realizací kombinovaného způsobu vzdělávání bylo sice zajištěno získávání informací, které umožní zachovat odbornost profesí, ale osobní vzájemné konzultace a výměna zkušeností, které nebylo možné od roku 2020 realizovat, by se mělo opět vrátit jako samozřejmá součást vzdělávacích programů.  

luk