Oddělení výkonu trestu VV a ÚpVZD Praha Pankrác zabezpečuje výkon trestu odnětí svobody u odsouzených v typu věznice s ostrahou, s nízkým, středním a vysokým stupněm zabezpečení. Podmínky výkonu trestu jsou uplatňovány v souladu se zákonem č. 169/1999 Sb. O výkonu trestu odnětí svobody a o změně některých souvisejících zákonů, vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 345/1999 Sb., kterou se vydává řád výkonu trestu odnětí svobody a Vnitřním řádem pro odsouzené VV a ÚpVZD Praha Pankrác. Po nástupu do výkonu trestu je odsouzený ubytován v přijímacím oddílu. Pobyt v tomto oddílu zpravidla nepřevýší dva týdny, za současného provedení preventivní vstupní lékařské prohlídky a dalších úkonů, vyplývajících ze zákonných norem. Zacházení s odsouzenými je uplatňováno v souladu s výše uvedenými právními předpisy. V rámci diferenciace jsou odsouzení umisťováni odděleně mladiství od dospělých, recidivisté od odsouzených, kteří jsou ve výkonu trestu poprvé, odsouzení za úmyslně spáchané trestné činy od trestných činů z nedbalosti, trvale pracovně nezařaditelní, odsouzení s poruchami duševními, poruchami chování, s uloženým ochranným léčením a ti velmi nebezpeční dle § 72 a) uvedeného zákona.
VV a ÚpVZD Praha Pankrác je nástupní věznicí, přičemž po nástupu do výkonu trestu je odsouzenému provedena kompletní vstupní lékařská prohlídka, je ubytován do přijímacího oddílu, a to do doby rozhodnutí o umístění do konkrétního stupně zabezpečení. Následně je určena věznice, do které bude odsouzený trvale umístěn k dalšímu výkonu trestu. Do standardního oddílu je ubytován odsouzený, který byl trvale určen k výkonu trestu do zdejší VV a ÚpVZD. Oddíly jsou určeny pro odsouzené v typu věznice s ostrahou, umístěné do nízkého, středního a vysokého stupně zabezpečení. Odsouzení, kteří by se měli intenzivně připravovat na propuštění z výkonu trestu, jsou ubytováni do Výstupního oddílu.
Účelem trestu je chránit společnost před pachateli trestných činů, zabránit odsouzenému v dalším páchání trestné činnosti a vychovat jej k tomu, aby vedl řádný život, a tím působit výchovně i na ostatní členy společnosti (zák. č. 140/1961 Sb, § 23 tr. zák.).
Trest a odměna je jedním ze dvou základních výchovných prostředků. Účelem trestu je ochrana společnosti před pachateli trestných činů, avšak jeho poslání je nutno vidět i v oblasti preventivní. Podmínkou účinnosti jakékoliv sankce – trestu je individuální přístup, přičemž trest by měl následovat v co možná nejkratší době po provinění. Velmi důležitým ukazatelem represe je míra pocitu viny a přijmutí trestu. Značná část odsouzených, zejména zkušených recidivistů s narušenou osobností pocit viny nemá a nejsou ochotni akceptovat, že trest je důsledkem jejich protiprávního jednání, důsledkem za nerespektování obecně platných pravidel ve společnosti. Za těchto okolností lze jen těžko očekávat posun směrem k lepšímu a jakýkoliv impuls k nápravě.
Účelem výkonu trestu odnětí svobody je snaha o možnou reintegraci odsouzeného se zřetelem na individuální osobnost každého jedince. Základní funkci trestu odnětí svobody nazývá penologie funkcí regulativní. Naplňování této funkce ve vězeňství předpokládá uplatňování progresivního výkonu trestu s diferenciovaným zacházením s různými skupinami odsouzených. Další funkcí trestu je funkce vyrovnávací, která si klade za cíl eliminovat nebo alespoň kompenzovat negativní emoce poškozených. Velmi důležitým aspektem vyrovnávací funkce trestu je skutečnost, že pachatel dostává příležitost a prostor k zamyšlení nad tím co spáchal, vyrovnávání se s pocitem viny a přijetí odpovědnosti za svůj čin se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
Program zacházení se zpracovává na základě komplexní zprávy, která se vytváří na nástupním oddělení.
Výsledkem je tedy pedagogická, psychologická a sociální charakteristika. Součástí komplexní zprávy je též i hodnocení vychovatele nástupního oddělení a lékařská zpráva. Závěr výše uvedených charakteristik obsahuje doporučení jednotlivých odborných pracovníků k programu zacházení. Program zacházení je výchovným prostředkem, prostřednictvím něhož jsou odsouzení vedeni k přijetí odpovědnosti za spáchaný trestný čin a zároveň slouží k naplňování účelu výkonu trestu.
Program zacházení obsahuje konkrétně formulovaný cíl působení na odsouzeného, metody zacházení s odsouzeným směřující k dosažení cíle a způsob a četnost hodnocení. Pravidelnou součástí programu zacházení je určení způsobu zaměstnávání odsouzeného, jeho účasti na pracovní terapii, vzdělávání anebo jiné náhradní činnosti, směřující k vytvoření předpokladů pro jeho samostatný způsob života. Pokud u odsouzeného přichází v úvahu více variant programu zacházení, umožní se mu výběr (zák. č. 169/1999 Sb, § 41 odst. 3).
Program zacházení obsahuje pracovní povinnosti, vzdělávací, speciálně výchovné a zájmové aktivity a oblast utváření vnějších vztahů. Pedagog sestavuje tento program zacházení s ohledem na zdravotní stav odsouzeného, jeho osobnost, zájmy a záliby, fyzické a psychické předpoklady pro splnění daného programu zacházení. Dále na základě údajů obsažených v komplexní zprávě a za současného zohlednění všech skutečností formuje cíle výchovného působení na odsouzeného a metody, které k daným cílům směřují.
Doplňující informace o realizaci návštěv odsouzených ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Praha Pankrác
Podmínky stanovené platnou legislativou
Zákon č. 169/1999 Sb. o výkonu trestu odnětí svobody a o změně některých souvisejících
Zákonů (§ 19)
Vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 345/1999 Sb., kterou se vydává řád výkonu trestu
odnětí svobody (§ 26)
Vnitřní řád pro odsouzené Vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence
Praha Pankrác (čl. 14)
Pravidla vstupu do věznice
- Věznice odešle návštěvníkovi (na základě písemné žádosti odsouzeného) Povolenku k návštěvě (dále jen „navštívenka“), která obsahuje Poučení pro osoby přicházející na návštěvu. V tomto poučení jsou uvedeny bližší informace o návštěvách odsouzených ve věznici.
- Při vstupu do věznice se návštěvník prokáže navštívenkou a platným dokladem k ověření totožnosti návštěvníka. U dětí do 15 let věku je předkládán zpravidla rodný list nebo kartička zdravotní pojišťovny. Koordinátor návštěv osoby poučí, že mohou vstoupit do objektu věznice pouze s povolenkou, platným dokladem totožnosti, příp. papírovými kapesníčky a klíčkem od skříňky, do které si uloží veškeré osobní věci (mobilní telefon, klíče, peníze, kabelky, cigarety aj.). Návštěvníci se dostaví do věznice v dostatečném časovém předstihu, zpravidla 30 minut před zahájením návštěvy.
- Návštěvníci se přemístí do čekárny na vstupu do věznice, kde mají možnost se seznámit s Vnitřním řádem pro odsouzené VV a ÚpVZD Praha Pankrác, upravujícím v čl. 14 návštěvy odsouzených.
- Na výzvu příslušníků oddělení vězeňské stráže návštěvníci vstupují do prostoru věznice, kde je ověřena jejich totožnost dle platného osobního dokladu a oprávněnost k návštěvě. Návštěvník obdrží štítek s označením „návštěva“ a u každého je provedena osobní kontrola za pomoci rentgenového zařízení a ručního detektoru kovu, aby nedocházelo k pronášení nepovolených věcí do věznice.
- Následně jsou návštěvníci navedeni do návštěvní místnosti (tělocvičny), kde jsou poučeni vedoucím návštěv o organizaci a průběhu návštěv, včetně možnosti předčasně návštěvu ukončit z rozhodnutí odsouzeného, popř. návštěvníka. Návštěvníci použijí návleky na boty a jsou vedoucím návštěv usazeni ke stolu dle evidence, na každém stole je k dispozici návštěvní řád.
- Návštěva probíhá v délce 180 minut, pokud není stanoveno jinak. V případě porušení Návštěvního řádu, kdy dochází k narušování pořádku, kázně nebo bezpečnosti věznice, může být návštěva předčasně ukončena. Osobní kontakt mezi návštěvníkem a odsouzeným není povolen, pouze se mohou přivítat a rozloučit běžným společenským způsobem. Osobní kontakt mezi odsouzeným a dítětem je povolen (pochování apod.).
- Po ukončení návštěvy jsou návštěvníci navedeni zpět na vstup věznice, kde je opět ověřena totožnost odcházející osoby, převezmou si zpět osobní věci ze skříněk a z věznice odchází.
- V případě schválení imobilní návštěvy je vstup zajišťován přes pěší vstup do věznice (u částečné imobility), popř. motorovou bránu (v případě nutnosti plného využití bezbariérového vstupu). O imobilní návštěvu žádá odsouzený ředitele věznice, za současného prokázání imobility návštěvníka. Umožnění návštěvy na návštěvní místnosti pro imobilní, schvaluje ředitel věznice.
- Z důvodu zachování bezpečnosti může ředitel věznice rozhodnout, že se návštěva uskuteční v místnosti, kde je návštěvník od odsouzeného oddělen přepážkou, kdy komunikace probíhá za pomoci telefonního přístroje.
- Aktuálně jsou ředitelem věznice schváleny termíny návštěv odsouzených na 1. pololetí 2024 – leden – 13.1., 14.1., 27.1., 28.1.; únor – 10.2., 11.2., 24.2., 25.2.; březen – 9.3., 10.3., 23.3., 24.3.; duben – 13.4., 14.4., 27.4., 28.4.; květen – 18.5., 19.5., 25.5., 26.5.; červen – 8.6., 9.6., 22.6., 23.6. Termín návštěvy odsouzeného určuje výhradně vychovatel, odsouzený žádá o návštěvu formou žádosti na konkrétní měsíc, nikoliv na konkrétní termín.
- V odůvodněných případech může ředitel věznice rozhodnout o změně podmínek při realizaci návštěv - rozdělení návštěv, vyšší počet osob při návštěvě, povolení osob jiných než blízkých apod.
- Předání balíčku při návštěvě je realizováno na základě vyřízené žádosti, kterou odesílatel balíčku zašle do věznice v dostatečném předstihu před vlastním konáním návštěvy.
- Návštěvy mezi odsouzenými, nezletilými dětmi a doprovodnými organizacemi probíhají ve spolupráci se sociálními pracovnicemi. Tyto návštěvy probíhají zpravidla odděleně od ostatních návštěv, za účelem zajištění klidnějších podmínek při kontaktu odsouzeného s jeho dětmi. Rodičovské kompetence vězněných osob ve vztahu k jejich dětem jsou dále rozvíjeny, a to formou spolupráce sociálních pracovníků a externích organizací.