Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

VŠEHRDY 30. 4. 2024 (VS ČR) – Prevence kriminality a užívání drog jsou důležitým tématem v naší společnosti. Exkurze do věznic jsou jednou z možností, jak přispět k osvětě a ukázat důsledky kriminálního jednání. Přispívá k tomu nejen autentické prostředí, ale i reálné příběhy samotných vězňů. Ve Všehrdech se při exkurzích během prvních čtyř měsíců vystřídalo více 350 studentů a jejich pedagogů.

Studenti na chvíli poznají svět za mřížemi, realitu, která je pro většinu lidí nepředstavitelná. Dozvědí se o systému vězeňství v české republice, o historii i současnosti Věznice Všehrdy, o její profilaci pro mladistvé odsouzené muže, o typu věznice. Velmi cennou zkušeností je osobní kontakt s vězni, kteří vypráví svůj životní příběh a důvody, které je dostaly za mříže. Ne vždy to jsou lidé, kteří se od dětství potýkají s nepříznivým rodinným prostředí. Mnohdy je na scestí svedla parta, jejímž členům se chtěli vyrovnat. Často jsou to velmi pohnuté příběhy. Studenti se jejich prostřednictvím přenesou na specializovaný oddíl a seznámí se s průběhem výkonu trestu. Mají možnost se odsouzených na cokoli zeptat.

Na závěr každé exkurze pak na vlastní kůži poznají, jaké to je být zavřený v cele na oddělení výkonu kázeňských trestů. Zjistí účel poutacího lůžka a vyzkouší si vycházku na dvoře oddílu. Při odchodu dost často od studentů slýcháme, že by se za mřížemi ocitnout nechtěli. A tak jsme přesvědčeni, že tyto akce mohou zanechat hluboký dojem a přispět k uvědomění si drsných následků kriminálního jednání. Pro pedagogy je to pak vítaná podpora při výuce základů společenských věd.

var

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X