Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Všehrdy 3. června (VS ČR) Dne 3.6.2021 převzala spoluzakladatelka Nadačního fondu La vida loca hračky pro projekt Život v kufříku, vyrobené ve školském vzdělávacím středisku Věznice Všehrdy. Vkusně zabalené dřevěné hračky byly předány jedné ze zakladatelek nadačního fondu paní Ivě Barnincové Říhové, za přítomnosti vedení věznice a vedení školského vzdělávacího střediska Věznice Všehrdy (SOU). Přítomni byli i odsouzení, učni, kteří hračky vyráběli v rámci výuky učebního oboru „Dřevařská výroba“ a byli zvědaví, jak bude s jejich výrobky naloženo a kam poputují. Látkové obaly byly vyrobeny ve spolupráci s Věznicí Světlá nad Sázavou a na jejich výrobě se podílely odsouzené ženy.

Žáci z řad našich odsouzených, pod dohledem učitelů odborného výcviku školského vzdělávacího střediska, vyrobili ze zbytkového dřeva velmi pěkné hračky, zdobené ekologickými barvami. Hračky například ve tvaru kočky, čápa či myšky poslouží jako vzpomínka pro děti vyrůstající bez biologických rodičů, což je hlavním smyslem projektu „Život v kufříku“. Dětem, které skončí jako odložené, buď ihned po narození, nebo odložené do baby boxů, je založen kufřík vzpomínek, kde jsou uloženy informace a vzpomínkové předměty od samého začátku jejich života. Jedná se například o první otisk ručičky a nožičky, fotografie z porodnice, přání od sestřiček a dalších osob, které o miminko pečovali.

„Vzpomínky jsou klíčové pro zdravý psychosociální vývoj dítěte – sebepřijetí, pocit jistoty, bezpečí a lásky“ říká Iva Barnincová Říhová. Kufřík s sebou nese zprávu „Máme Tě rádi, Máš zde své místo, Žij si svůj život“.

Tentokrát byla výroba hraček pro odsouzené veselejší, protože to, co má skutečně smysl, se vyrábí s větším nadšením. Mnoho našich odsouzených má podobný osud a na pomoc malým dětem slyší. Sami odsouzení, kteří hračky vyráběli, se aktivně zajímali o další osudy dětí, a tak soustředěně naslouchali Ivě Barnincové Říhové, která jim kufřík přivezla ukázat. Vlastní výroba hraček pro ně byla tou nejlepší resocializací, kterou můžou za zdmi věznice absolvovat.

Doufáme, že bude založena nová tradice a dlouhodobější spolupráce s touto neziskovou organizací a že i příští roky potěšíme některé opuštěné děti hračkami, které jim budou vytvářet kladné vzpomínky na jejich dětství, dodal vedoucí školského vzdělávacího střediska Libor Řezníček.

Jak jsme se o Projektu Život v kufříku dozvěděli?

Ve Věznici Všehrdy od roku 2019 v rámci Dohody o spolupráci, působí společnost Volonté Czech o.p.s., kde jsou v rámci realizace projektu VOL POMOC a Operačního programu ZAMĚSTNANOST rozvíjeny aktivity pro mladistvé odsouzené a osoby blízké věku mladistvých, s cílem účelného začlenění do společnosti po ukončení jejich trestního opatření.

A tak v rámci další spolupráce bylo lektorkou společnosti Volonté Czech Ivou Barnincovou Říhovou, která je zároveň spoluzakladatelkou Nadačního fondu LA VIDA LOCA (bláznivý život) a projektu Život v kufříku, osloveno naše školské vzdělávací středisko - SOU Všehrdy ke spolupráci.

brv

Fotogalerie

Sdílet článek

Facebook
Platforma X