Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Školské vzdělávací středisko (dále jen ŠVS) bylo ve Stráži pod Ralskem založeno v roce 2015 jako pracoviště Středního odborného učiliště Praha. Od počátku poskytuje ŠVS vzdělání odsouzeným především v oblasti strojírenské výroby. Nosným učebním oborem je Obráběč kovů. Ten doplňují kurzy zaměřené na výpočetní techniku, moderní technologie obrábění a technické návrhy. Od roku 2023 se odsouzení mohou učit i knihařskému řemeslu. 

ŠVS je vybaveno počítačovou učebnou s 3D tiskárnami, všechny třídy mají interaktivní tabule s multimediálním výstupem. Dílny, kde probíhá praktický výcvik, jsou vybaveny manuálními soustruhy a frézkami a další technikou pro obrábění kovů. Připravuje se i rozšíření  výuky o CNC stroje. 

V ŠVS probíhá výuka stejně jako na běžných učilištích. Základními předměty jsou technologie výroby, strojírenská technologie, strojírenství, matematika, fyzika, technická dokumentace, výpočetní technika, ekonomika. Žáci se dále zdokonalují v českém a anglickém jazyce, rozvíjejí své znalosti ve společenských vědách.  

Odsouzení mají možnost zapůjčit si i odbornou literaturu, potřebnou ke studiu. Učební obor Obráběč kovů totiž patří k těm nejnáročnějším. Vyžaduje nejen zručnost, ale i technické znalosti. Odsouzení, kteří se pravidelně na výuku nepřipravují, nemají šanci na zdárné dokončení studia. Proto se každý výuční list v tomto oboru velmi cení a dává odsouzeným po propuštění velkou šanci na získání dobrého zaměstnání a lepší zařazení do společnosti.