Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Rok založení1973
UmístěníLiberecký kraj
ProfilaceOstraha, střední a vysoký stupeň
Ubytovací kapacita633
Počet tabulkových míst personálu298

Věznice Stráž pod Ralskem je jednou ze tří věznic v Libereckém kraji. Nachází se na východním okraji města Stráž pod Ralskem, které leží mezi městy  Liberec a Česká Lípa. Vznikla v roce 1973 z ubytoven, které sloužily pro pracovníky uranových dolů.  Od roku 1994 až do roku 2001 se zde využívalo i zvláštní oddělení pro výkon vazby. 

Současná věznice je profilována jako věznice s ostrahou.  Věznice je určena pro výkon trestu odsouzených mužů. V rámci věznice je zřízeno oddělení s vysokým stupněm zabezpečení a oddělení se středním stupněm zabezpečení. 

Stanovená ubytovací kapacita věznice je  633 míst (při 4m2 na osobu). Mezi hlavní priority věznice patří zaměstnávání odsouzených. Ti jsou zaměstnáváni buď přímo ve věznici nebo  u externích zaměstnavatelů na pracovištích mimo věznici.  V rámci programů zacházení se pro odsouzené připravují různé vzdělávací kurzy, speciálně výchovné programy a zájmové aktivity.  Přímo ve věznici se nachází Školské vzdělávací středisko. Zde si mohou odsouzení prohloubit v průběhu výkonu trestu své vzdělání a získat výuční list v oboru Obráběč kovů. Absolvovat mohou také několik druhů vzdělávacích kurzů. Získané vzdělání a dovednosti by jim po propuštění měly pomoci lépe se začlenit do společnosti. Věznice Stráž pod Ralskem má v rámci systemizace přiděleno 298,35 tabulkových míst, z toho 187 pro služební poměr a 111,35 pro pracovní poměr. 

Specializované oddíly:
  • výkon trestu odsouzených s mentální retardací
  • výkon trestu odsouzených příslušníků bezpečnostních sborů, vojáků z povolání a strážníků obecní policie
  • oddíl se zesíleným stavebně technickým zabezpečením

Věznice Stráž pod Ralskem