Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Zastav se, zamysli se a změň se – „3Z“

"…Snídám, vlastně ani nevím co, ani spánek se mi nějak zvlášť dnes nedařil, třesou se mi ruce. Hlavou se mi honí spousta věcí – kam jsem se to přihlásil, co mne tam čeká, kdo další tam bude? Ach jo. Je ještě nějaká možnost úniku? Ale jak? ……… Ne, zvědavost je ale silnější."

"Má nás být dvanáct. Sedíme v kruhu, zatím všichni mlčí. Překvapivě to vedou dvě ženský, což je docela příjemný. Není tu nikdo, kdo by mi vadil, ale všechny neznám. Čekáme na dva poslední, zřejmě se benga někde zasekla."

"Uběhlo už několik týdnů. Zetka probíhají jednou týdně po dvou hodinách a já se na ně vždycky moc těším. Ostatní muklové z oddílu závidí, že chodím někam, kam oni ne, a to mě baví a zároveň utvrzuje v tom, proč pokračovat. I když důvodů proč pokračovat je vlastně mnohem víc, a důležitějších. Pracujeme na sobě, na svých postojích k trestné činnosti, k trestu, k rodině a ke světu vůbec. Je divný, že se mi nic z toho nezdá stupidní, někdy nechápu, ale většinou mi to brzy docvakne. Dnes děláme tzv. teploměr, minule jsme zase probírali styly myšlení. Na tomhle cvičení si ukazujeme, jak zvládnout emoce, prostě cit – umět se ovládnout, když Tě něco nebo někdo naštve. To je jako na mě dělané, s tím jsem měl vždycky problémy. Něco znám, počítat do deseti, abych se uklidnil, nebo dýchat nahlas a pravidelně, ale něco mi je docela cizí. Uznávám, může to fungovat. Je škoda, že to brzy skončí…"

Tonda P. (trest 2 roky a 6 měsíců)

I takto by šel popsat resocializační program, který byl adaptován týmem vězeňských a probačních pracovníků za vedení lektorů z Anglie z programu "Stop, Think and Chance" a který je realizován ve Věznici Pardubice jako jeden ze standardizovaných programů. Cílem tohoto tříměsíčního programu je pomoci odsouzeným zamyslet se nad svými trestnými činy, nad příčinami páchání trestné činnosti a ukázat jim způsoby a cesty, jak se takovému jednání do budoucna vyvarovat. Program je založen na kognitivně behaviorální terapii a je zaměřen na změnu postojů odsouzených a na neopakování trestních vzorců chování. Odsouzení se zde formou hry, neobvyklých cvičení a úkolů učí zvládat různé životní situace, učí se alternativnímu myšlení, plánování a domýšlení důsledků svého jednání, seznamují se s asertivními a relaxačními technikami, ale i metodami s nimiž by lépe dokázali ovládat své emoce.

Zájem o program neustále stoupá, bohužel není možné všechny zájemce uspokojit. Z přihlášených se dle mnoha kritérií vybírají nejvhodnější a Ti pak po úspěšném absolvování získají certifikát a závěrečnou zprávu o jejich působení v programu. V této zprávě se promítne postoj odsouzeného k trestné činnosti a změny, ke kterým během programu dospěl. V případě, že odsouzený žádá o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, je zpráva přikládána k hodnocení z věznice.

Program „3Z“ má v sobě mnoho pozitivního, ale to, co oceňují obě zúčastněné strany, lektoři i odsouzení, je, že dává příležitost poznat se v jiném prostředí nežli je ubytovna, strávit čas příjemným, ale zároveň prospěšným způsobem a přináší povědomí o tom, že v tom nejsem sám a že vždy existuje nějaký způsob řešení.                                                                                                                                                                                           zuj