Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Rok založení1888
UmístěníMoravskoslezský kraj
ProfilaceOstraha, nízký, střední a vysoký stupeň
Ubytovací kapacita325
Počet tabulkových míst personálu297

Věznice a ústav pro výkon zabezpečovací detence Opava se nachází v Moravskoslezském kraji. Je umístěn do dvou nezávislých objektů se samostatnou historií. První, na Olomoucké ulici, vznikl jako součást justičního paláce a byl uveden do provozu v roce 1888, druhý objekt, na Krnovské ulici, rovněž z předminulého století patřil původně armádě. V opavské věznici vykonávají trest odnětí svobody odsouzené ženy zařazené do věznice s ostrahou v oddělení s vysokým, středním a nízkým stupněm zabezpečení a v oddělení se zvýšenou ostrahou. Dále jsou zde umístěni muži zařazeni do věznice s ostrahou v oddělení se středním stupněm zabezpečení. Do roku 2009 zde vykonávali trest odnětí svobody také mladiství odsouzení, kteří byli toho roku z Opavy vymístěni z důvodu záměru zřídit zde ústav pro zabezpečovací detenci. Po jejich vymístění zde začala rozsáhlá rekonstrukce ubytoven, tak aby splňovala všechny podmínky pro výkon zabezpečovací detence.

Od roku 1999 je v provozu specializovaný oddíl pro výkon ochranného léčení protitoxikomanického, protialkoholního a léčení pro patologické hráčství pro odsouzené ženy zařazené do věznice s ostrahou s nízkým, středním a vysokým stupněm zabezpečení s kapacitou 16 míst. Oddíl byl v červnu 2004 rozšířen o výkon ochranného léčení protialkoholního a léčení patologického hráčství pro odsouzené muže zařazené do věznice s ostrahou se středním stupněm zabezpečení s kapacitou 18 míst. Ve věznici je dále zřízen také specializovaný oddíl pro výkon trestu odsouzených žen s poruchami duševními a poruchami chování s individuálním zacházením, kteří jsou zařazeni k výkonu trestu do věznice s ostrahou a zvýšenou ostrahou. Koncem ledna 2005 byla v objektu na Krnovské ulici zřízena bezdrogová zóna s kapacitou 23 míst pro odsouzené muže zařazené do věznice s ostrahou.

Věznice a ústav pro výkon zabezpečovací detence se může pyšnit vysokou zaměstnaností vězňů. Kromě vnitřního provozu, kde je zaměstnáno cca 70 odsouzených, vězni pracují uvnitř věznice ve výrobních prostorách na Krnovské ulici a také na vnějších, převážně nestřežených pracovištích. Jedná se o práci ve strojírenství, stavebnictví, zemědělství apod. Průměrná zaměstnanost se pohybuje okolo 58 %. Zajímavá spolupráce vznikla s Ústavem sociální péče Marianum, kde odsouzené ženy pomáhají těžce mentálně postiženým osobám. V objektu na Olomoucké ulici pracují odsouzené ženy ve vězeňské prádelně, která zajišťuje praní vlastního prádla a také pěti okolních věznic.

Specializovaná oddělení:
  • výkon trestu odsouzených mužů příslušníků bezpečnostních sborů, vojáků z povolání a strážníků obecní policie,
  • výkon ochranného léčení protitoxikomanického, protialkoholního a léčení pro patologické hráčství,
  • výkon trestu odsouzených s poruchami duševními a poruchami chování s individuálním zacházením,
  • oddíl se zesíleným stavebně technickým zabezpečením

 

Věznice Opava