Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Vazební věznice v Brně-Bohunicích byla postavena roku 1956 a ve srovnání s nejstaršími, dosud fungujícími věznicemi na území ČR, jako jsou např. Valdice (1857) a Mírov (1858) patří spíše mezi věznice středního dospělého věku. I tak má za sebou již svou minulost, současnost a v jihomoravské metropoli i budoucnost. Vězeňství v Brně má ale bohatou historii a je spojováno zejména s hradem Špilberkem – dominantou města.

Vazební věznice a ústav pro výkon zabezpečovací detence v Brně-Bohunicích zajišťuje výkon vazby obviněných mužů, žen a mladistvých. Výkon trestu odnětí svobody vykonávají v Brně odsouzení zařazení do věznice s ostrahou s vysokým stupněm zabezpečení (kapacita 46 míst) a odsouzení zařazení do věznice s ostrahou se středním stupněm zabezpečení (kapacita 87 míst).  Od 1.1.2009 zde funguje Ústav pro výkon zabezpečovací detence. Kromě toho je ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Brně vyčleněna kapacita pro dočasně umístěné odsouzené (nástupy do výkonu trestu odnětí svobody, eskorty k soudům apod.). V roce 1997 byl zahájen v objektu VVaÚpVZD Brno provoz vězeňské nemocnice s rehabilitačním, specializovaným (interním, infekčním, jednotkou intermediální péče a oddělením následné lékařské péče) a psychiatrickým pavilonem. Celková ubytovací kapacita Vazební věznice Brno (4m čtvereční na 1 osobu) činí 549 míst. Z toho je pro výkon vazby určeno 170 míst, pro výkon trestu odnětí svobody 221 míst, pro výkon zabezpečovací detence 45 míst, pro vězeňskou nemocnici 113 míst. 

 Ve VVaÚpVZD Brno, včetně vězeňské nemocnice, je zaměstnáno 654 zaměstnanců a příslušníků Vězeňské služby ČR (stav k 1.5.2021). Z toho je 158 příslušníků Justiční stráže a 295 ostatních příslušníků.


Péče o zaměstnance

Mimopracovní život zaměstnanců je bohatý a různorodý, k čemuž velkou mírou přispívá i sama věznice. Zájem je o sportovní aktivity jako je fotbal, nohejbal, tenis, hokej atd. V objektu VVaÚpVZD Brno je pro sportovní nadšence k dispozici dobře vybavená posilovna a tenisový kurt. Zaměstnanci věznice mají možnost navštěvovat divadelní a jiná kulturní představení za finanční spoluúčasti FKSP.  Již tradicí je pořádání letního tábora pro děti zaměstnanců.
 

Vazební věznice a ÚPVZD Brno