banner
6.4.2017

Multifunkční místnost

Vedení Věznice Rýnovice dlouhodobě zlepšuje pracovní podmínky pro zaměstnance. Kromě rekonstrukcí sociálních zařízení, kanceláří a jejich vybavení, či nové klimatizace v zaměstnanecké jídelně, byla pro příslušníky i občanské zaměstnance zřízena multifunkční místnost. V době přestávky tak mohou poobědvat v kulturním prostředí, využít počítač s povoleným internetem, pohovořit s návštěvou či si jen tak odpočinout v příjemném prostředí.

Multifunkční místnost byla uvedena do provozu dne 16. 3. 2017 v administrativní budově. Je vybavena kuchyňským koutem s lednicí, sodobarem, mikrovlnou troubou a rychlovarnou konvicí. Dále je zde k dispozici počítač a televize. Zřízení místa, kde si mohou zaměstnanci odpočinout, považuje za velmi přínosné i psycholog věznice PhDr. Jan Drahoňovský, který říká…….

„Stres zpravidla nebývá způsoben prací samotnou, jako daleko spíše ztrátou kontroly nad situací veskrze nedokončené záležitosti, které se snažíme udržet v hlavě. Naše vědomí pojme jen velmi omezené množství záležitostí a snadno se zahltí podobně jako paměť RAM v počítači. Škodlivé je především dlouhodobé přetěžování systému, jež může vést až k vyhoření. Jistě nikdo z nás nepochybuje o významu rekreace ve smyslu dovolené nebo víkendu pro znovuobnovení psychických sil. Ve skutečnosti je možné (a z dlouhodobého hlediska i nutné) rekreovat i během pracovní doby. Jedním z osvědčených způsobů, jak toto přetížení mysli alespoň částečně řešit, je udělat si mikropřestávku. Tím že na chvíli na problém nemyslíme, paradoxně se tím výrazně zlepší soustředění, když se k úkolu po chvíli vrátíme. Lépe se to daří při současné změně prostředí, které by mělo být uklidňující a bezpečné – tedy umožňující „vypnout“. Význam rekreace nelze zcela podcenit, za přetížení systému zaplatíme v prvé řadě ztrátou soustředěnosti a kreativity (obojí potřebujeme k řešení ne zcela jasně definovaných problémů a určování priorit). Koneckonců, soustředěná mysl je jako laserový paprsek, který láme skály. A abychom tohoto stavu dosáhli, je dobré svou mysl umět zklidnit, což se nejlépe daří v prostředí bezpečném, tichém, esteticky působícím na naše smysly a především separovaném od práce samotné. Máme svá psychofyzická omezení – především velmi omezenou schopnost se soustředit naplno na jednu věc. Nikdo z nás asi nemá schopnost soustředění jako piloti formule 1 a je dobré svá omezení znát a chovat se k sobě s úctou, abychom nejenom svou práci zvládali, ale pokud možno ji dělali s lehkostí a elegancí. A jednou z možností „dobíjet baterky“ je i nově zřízený koutek oddechu“.