Zvětšit (Ctrl + "+")

Zmenšit (Ctrl + "-")

banner
15.3.2016

Výstava v polském Sztumu

Věznice Kynšperk nad Ohří se v tomto roce opět zapojuje do mezinárodní výstavy vězeňského umění v polském Sztumu.

Výstava umožňuje reprezentovat Vězeňskou službu ČR na mezinárodní úrovni a pravidelně se jí účastní přes polovinu českých věznic. Do soutěže jsou zařazována literární a umělecká díla vytvořená osobami umístěnými ve výkonu vazby a ve výkonu trestu odnětí svobody v kategoriích sochařství, malířství, kresba, grafika, plakáty, ruční řemesla, drhání, výrobky z motouzů, chleba, hlíny aj.

Výstava popularizuje na mezinárodní úrovni vězeňskou výtvarnost, hodnotí její uměleckou úroveň, přispívá ke kulturní aktivizaci vězeňského prostředí a chápe umění jako prostředek resocializace.

Nejhodnotnější literární práce a výrobky pořadatel nejen ocení, ale také prezentuje v katalogu vydaném u příležitosti každé výstavy. Všem dalším účastníkům zasílá děkovný dopis.

V roce 2012 získal 1. místo se svým obrazem malého černouška tehdejší odsouzený z Věznice Kynšperk nad Ohří Rostislav C.

V letošním roce byly do účasti zařazeny čtyři obrazové práce čtyřiatřicetiletého Jiřího, odsouzeného k 18 měsícům trestu odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost, který sám sebe považuje za expresionistu s širokým tematickým zaměřením. K výtvarné činnosti ho přivedl ve 12 letech jeho otec, také výtvarník. Používá různé výtvarné techniky a často je kombinuje. Jak říká, ve vězení mu tato dovednost pomáhá k překonání vlastních depresivních stavů, pocitu samoty a odloučení od civilního života.

peb