Zvětšit (Ctrl + "+")

Zmenšit (Ctrl + "-")

banner
5.1.2017

Vánoční bohoslužba

Dne 14. 12. 2016 se v kapli Věznice Břeclav konala Vánoční bohoslužba pro odsouzené v ostraze. Při bohoslužbě sloužil jako vždy kaplan věznice Mgr. Daniel Blažek ve spolupráci s jedním z římskokatolických kolegů, v tomto případě s kaplanem VVaÚpVZD Brno P. Mgr. Jaromírem Smejkalem (viz foto). Bohoslužby se během uplynulých šesti let staly pravidelnou příležitostí pro věřící z ostrahy, kteří nemají příležitost účastnit se bohoslužeb mimo věznici.

Naše vězeňská kaple byla slavnostně otevřena v dubnu 2015. Nachází se v suterénu vnitřního křídla budovy věznice a je oblíbeným místem i pro další aktivity: rozhovor s kaplanem, psycholožkou nebo sociální pracovnicí. Kaple je naší pěknou, nevtíravě vyzdobenou klidovou zónou. I případné ventilační rozhovory s odsouzenými zde probíhají příjemně a nerušeně. Bylo naším záměrem, aby vstup do kaple byl tak trochu vstupem do „jiného světa“.

Zajištění bohoslužeb je společně s pastoračními rozhovory základním úkolem duchovní služby ve Věznici Břeclav. Děje se tak nejen na půdě věznice, nýbrž i extramurálně formou vycházky do některého z břeclavských kostelů. Dvakrát až třikrát měsíčně doprovází kaplan věznice skupinu pěti až osmi zájemců z oddělení dohledu na bohoslužbu v kostele Evangelické církve na Náměstí Svobody, v kostele Římskokatolické církve v Poštorné nebo v kostele Adventistů na Jiráskově ulici. Letos se takových návštěv uskutečnilo celkem dvacet sedm, což je ojedinělé v rámci celé VS ČR. Díky vstřícnosti vedení Věznice Břeclav vůči zdejší duchovní službě se tato aktivita stala stabilní extramurální aktivitou naší věznice. Věřící veřejnost přijímá naše návštěvy se zájmem a pochopením.

Kaplan Věznice Břeclav Mgr. Daniel Blažek.