Zvětšit (Ctrl + "+")

Zmenšit (Ctrl + "-")

banner
23.5.2017

Koncerty křesťanské hudby

Skupina Gipsy Roma z Teplic a členové Armády spásy z Velké Británie hráli a zpívali odsouzeným.

V pátek 12. května navštívila naši věznici skupina hudebníků z Velké Británie. Členové Armády spásy, původem z Česka a Slovenska, připravili odsouzeným nejenom skvělý hudební zážitek, ale také svědectví o tom, jak jim křesťanská víra pomohla k novému nasměrování života. A hned o týden později přinesli do vězeňského prostředí živelnou radost mladí hudebníci z Teplic, kteří svými romskými melodiemi rozezpívali celý sál. Členové skupiny Gipsy Roma se schází v Salesiánském středisku Štěpána Trochty a při svých vystoupeních se snaží předávat posluchačům to, co zde načerpali: víru v člověka a v jeho schopnost žít dobrý život, navzdory všem překážkám.

Oba koncerty byly součástí programu duchovní služby, na níž se kromě kaplana podílí také dobrovolníci. Odsouzení se tak mohou zapojit do tří skupinových aktivit v každém týdnu (výuka základů víry, rozjímání nad Biblí, nedělní mše), sledovat filmy s náboženskou tematikou, poslouchat koncerty, setkávat se se zajímavými hosty nebo vyrazit v malé skupince mimo vězeňské zdi na pouť po sakrálních objektech v severních Čechách (to ovšem pouze v případě, že splňují bezpečnostní kritéria a doporučí je odborná komise). To vše je doprovázeno individuálním pastoračním poradenstvím, zaměřeným zejména na otázky viny a trestu a na posilování motivace k řádnému životu.

Vysoká účast odsouzených na obou koncertech i jejich zájem o další aktivity svědčí o tom, že duchovní služba je důležitou součástí odborného zacházení, která svým specifickým způsobem napomáhá k naplňování účelu výkonu trestu.

Mgr. Michael Martinek, Th.D.
Kaplan Věznice Bělušice