Zvětšit (Ctrl + "+")

Zmenšit (Ctrl + "-")

banner

Duchovní služba

Duchovní služba ve Vazební věznici Olomouc započala již v roce 1990, kdy začali docházet za vězni první dobrovolní duchovní a zástupci křesťanských církví. Hlavní činností kaplana je především udržovat pravidelný pastorační kontakt se zájemci z řad obviněných a odsouzených, zajišťovat bohoslužby a koordinovat službu dobrovolných duchovních, kteří docházejí z různých křesťanských církví. Organizuje rovněž i duchovní a kulturní programy. V minulosti ve vazební věznici vystupovali například hudebníci Eva Henychová, sestry Steinovy, Svatopluk Karásek se skupinou Svatopluk, zpěvák Láďa Křížek či Vladimír Merta, ale i divadelní soubory se svými představeními. Celkově má o duchovní službu zájem 30 – 40 % ze všech osob ve výkonu vazby. Kaplan také vede tematicky zaměřené kroužky a podílí se na programech zacházení s odsouzenými.

V roce 2001 byly ve vazební věznici vyčleněny nové prostory pro vybudování kaple a pastorační místnosti kaplana. Dne 4. května 2001 pak byla při slavnostní ekumenické bohoslužbě, za účasti zástupců a představitelů docházejících církví v čele s arcibiskupem olomouckým Mons. Janem Graubnerem, zástupců veřejného života a představitelů vězeňské služby, tato kaple slavnostně otevřena. Svého času to byla první takto obnovená kaple ve věznicích České republiky.

Seznam církví a náboženských společností působících ve Vazební věznici Olomouc

  • Římskokatolická církev,
  • Pravoslavná církev,
  • Řeckokatolická církev,
  • Českobratrská evangelická církev,
  • Náboženská společnost Svědkové Jehovovi.

Dále zde podle potřeby působí  duchovní z Církve československé husitské a z Apoštolské církve. V minulosti docházeli také duchovní i z Církve adventistů sedmého dne a Armády spásy.

V předvánočním období duchovní z těchto církví navštěvují osobně každého vězně a spolu s přáním jim předávají i malý balíček. Tato tradice se udržuje již od roku 1999.

Kontakty

Kaplan vazební věznice

email: (a)vez.olc.justice.cz
tel.: 585 525 333

Internetové stránky Vězeňské duchovenské péče: www.vdpcr.eu

Novinky z duchovní služby