Zvětšit (Ctrl + "+")

Zmenšit (Ctrl + "-")

banner

Základní informace

Vazební věznice v Brně-Bohunicích byla postavena roku 1956 a ve srovnání s nejstaršími, dosud fungujícími věznicemi na území ČR, jako jsou např. Valdice (1857) a Mírov (1858) patří spíše mezi věznice středního dospělého věku. I tak má za sebou již svou minulost, současnost a v jihomoravské metropoli i budoucnost. Vězeňství v Brně má ale bohatou historii a je spojováno zejména s hradem Špilberkem – dominantou města.

Vazební věznice a ústav pro výkon zabezpečovací detence v Brně-Bohunicích je profilována jako vazební věznice a zajišťuje výkon vazby obviněných mužů, žen a mladistvých. Výkon trestu odnětí svobody vykonávají v Brně odsouzení, zařazení do věznice s dozorem (kapacita 87 míst) a s ostrahou (kapacita 10 míst). Kromě toho je ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Brně vyčleněna kapacita pro dočasně umístěné odsouzené (nástupy do výkonu trestu odnětí svobody, eskorty k jiným soudům apod.). Od roku 2005 je ve VVaÚpVZD Brno také v provozu oddělení se zesíleným stavebně-technickým zabezpečením pro odsouzené, zařazené do výkonu trestu s ostrahou. V roce 1997 byl zahájen v objektu VVaÚpVZD Brno provoz vězeňské nemocnice s rehabilitačním, specializovaným (interním, infekčním, jednotkou intermediální péče a oddělením následné lékařské péče) a psychiatrickým pavilonem. Celková ubytovací kapacita Vazební věznice Brno (stav k 1.3.2017, 4m2 na 1 osobu) činí 678 míst. Z toho je pro výkon vazby určeno 252 míst, pro výkon trestu 278 míst a 35 míst pro chovance zabezpečovací detence. Ve Vězeňské nemocnici VVaÚpVZD Brno je celkem 113 lůžek, z toho je 50 lůžek ve specializovaném pavilonu a 63 lůžek v psychiatrickém pavilonu. Současná naplněnost VVaÚpVZD Brno se v průměru pohybuje kolem stanovené kapacity. Ve VVaÚpVZD Brno, včetně vězeňské nemocnice, je zaměstnáno 664 zaměstnanců a příslušníků Vězeňské služby ČR (stav k 1.5.2016). Z toho je 158 příslušníků Justiční stráže a 293 příslušníků Vězeňské stráže.

Programy zacházení

Odsouzení, zařazení do výkonu trestu s dozorem a ostrahou jsou pracovně zařazeni v provozech vazební věznice. Zájmová činnost je soustředěna do doby osobního volna a představuje širokou nabídku kroužků. Jedná se např. o kroužek jazykový, akvaristický, modelářský, sportovní, divadelní a kroužek vaření. I pro obviněné se stále rozšiřuje nabídka zájmových aktivit. Od roku 2003 se zdárně rozvíjí také činnost keramického kroužku na oddělení mladistvých obviněných. Do vazební věznice docházejí na individuální pastorační návštěvy také zástupci církví. Jeden den v týdnu se věnuje obviněným a odsouzeným kaplan vězeňské duchovenské péče. Aktivní činnost vyvíjí Sdružení Podané ruce, které v rámci projektu Drogové služby ve vězení kontaktuje uživatele drog a nabízí jim pomoc.

Více informací o výkonu vězeňství naleznete zde.

Péče o zaměstnance

Mimopracovní život zaměstnanců je bohatý a různorodý, k čemuž velkou mírou přispívá i sama věznice. Zájem je o sportovní aktivity jako je fotbal, nohejbal, tenis, hokej atd. V objektu VVaÚpVZD Brno je pro sportovní nadšence k dispozici dobře vybavená posilovna a tenisový kurt. Zaměstnanci věznice mají možnost navštěvovat divadelní a jiná kulturní představení za finanční spoluúčasti FKSP.  Již tradicí je pořádání letního tábora pro děti zaměstnanců.