Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

VALDICE 5. listopadu (VS ČR) – Pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer přijal pozvání ředitele valdické věznice plk. Jiřího Macha k návštěvě naší nejstarší věznice v prostorách dříve Kartuziánského kláštera. Wasserbauer je v římskokatolické církvi pověřen pro duchovní službu v armádě, vězeňství, či u Integrovaného záchranného systému. Od loňského roku je členem Rady pro duchovní službu ve věznicích a detenčních zařízeních. Jeho zájmem je poznat specifika kaplanské služby přímo v terénu, kde kaplani a dobrovolníci slouží. V říjnu navštívil kromě Valdic také věznici v Příbrami a vazební věznici v Praze na Pankráci.

Ředitel Věznice Valdice plk. Mach provedl biskupa prostory věznice, která si příští rok připomene 165 let od svého založení, a ve které svůj trest vykonává tisícovka odsouzených mužů, více než polovina ve zvýšené ostraze. Zdenek Wasserbauer nahlédl jak do cel s odsouzenými, tak do kostela svatého Josefa, který je součástí Kartuziánského kláštera a kde se příležitostně konají kulturní akce. 

V kapli se konala bohoslužba, kterou připravili tři místní kaplani pod vedením Zbyňka Pavienského z římskokatolické církve a které se zúčastnilo více než třicet vězňů. Biskup povzbudil přítomné biblickým textem z Evangelia podle Lukáše, kde vyzdvihl sílu naděje v podobě Kristova kříže. Mottem kartuziánské řehole je: "Stat crux dum volvitur orbis", nebo-li „Kříž stojí, i když se svět kymácí". Při bohoslužbě nechyběly písně a závěrečné požehnání, prostor byl také na dotazy odsouzených. „Jsem rád, že odsouzení z různých oddílů se setkali po dlouhé době na společně bohoslužbě, bylo to pro ně důležité duchovní zastavení,“ vyjádřil radost ze setkání husitský kaplan Aleš Tomčík.  

Biskupa Wasserbauera na jeho návštěvě doprovázel hlavní kaplan Vězeňské služby ČR Otto Broch  a jeho zástupce Pavel Zvolánek, který je zároveň třetím kaplanem ve valdické věznici, z církve adventistů.

Sdílet článek

Facebook
Platforma X

Další aktuality v kategorii

Žádné aktuality nenalezeny.