Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

PLZEŇ 16. května (VS ČR) - Ve čtvrtek 27. dubna slavnostně zakončilo druhý běh programu Vězňova cesta deset absolventů. Za přítomnosti národního koordinátora projektu Františka Marka Míčka převzali příslušné certifikáty a tlumočili osobní pozitivní přínos z kurzu. První kurz se konal loni na podzim a jeho zakončení byla účastna dokonce celoevropská projektová koordinátorka Cristine Ursachila a rovněž Richard Routa, který zastupoval pana ředitele věznice.

Věznice Plzeň se tak zařadila mezi desítku českých věznic, kde je program pod vedením převážně vězeňských kaplanů od roku 2019 realizován. Skupinový kurz pro 12 adeptů trvá devět týdnů s časovou dotací 90-150 minut na lekci. Tento restorativní program na základě interaktivního studia Markova evangelia odsouzeným ukazuje, že i pro ně existuje jiná cesta. Je to počátek procesu, jak změnit svoje vnímání sebe, jiných i Boha. Vězněné osoby jsou motivovány k proměně života bez násilí a jiného kriminálního chování, jdou cestou k vnitřnímu uzdravení a odpovědnému postoji k reintegraci do společnosti. Tedy i ke snížení recidivy, což je jedna z priorit českého justičního systému. 

Vězňovu cestu (The Prisoners Journey) do České republiky přináší nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství. Prison Fellowship International byla založena roku 1973 . Dnes je to největší mezinárodní dobrovolnická organizace působící přibližně ve 120 zemích světa, je známa celou řadou efektivních programů pro vězněné osoby i jejich rodiny v rámci vězeňské i postpenitenciární služby. Podrobnější informace lze získat v posledním čísle Českého vězeňství  (2/2022, str. 26) a webových stránkách https://mvs.cz/.  

Blažej Pelán, kaplan

Sdílet článek

Facebook
Twitter