Věznice Kuřim
Mezinárodní setkání českých a polských spřátelených věznic
KUŘIM 15. října (VS ČR) – Již druhým rokem Věznice Kuřim naplňuje znovu uzavřenou Dohodu o spolupráci se Základem Karnym v Nowém Saczu, Polsko. Osm zaměstnanců dostalo příležitost navštívit tři polské věznice, zhlédnout prostory, čerpat a vzájemně sdílet poznatky a zkušenosti s polskými kolegy při jejich práci ve vězeňské službě.
Původní Dohoda o spolupráci mezi věznicemi ztratila platnost v covidové době a vlivem nepříznivých zdravotních podmínek ve společnosti se vzájemná jednání na tři roky přerušila. Počátkem roku 2023 se vedení věznice usneslo o opětovném navázání kontaktu a pozvánka na pracovní setkání byla řediteli Základu Karnego v Nowém Saczi zaslána, v tomtéž roce jsme úspěšně uzavřeli vzájemnou Dohodu o spolupráci mezi našimi věznicemi.
Vzájemná dohoda byla naplněna také v letošním termínu 30.9.-4.10.2024 a kuřimská osmičlenná delegace se zúčastnila pracovní cesty. Pozvání slibovalo atraktivní program, kde v pracovní části kromě návštěvy družební Věznice v Nowém Saczi jsme navštívili Vazební věznici v Krakowě a Věznici ve Wojkowicích.
Každá z navštívených věznic byla určitým způsobem specifická a mohli jsme porovnávat odlišnosti téměř na každém kroku. Při prvním vjezdu do střežené části Věznice v Nowém Saczi nás zaujala střecha se solárními panely, které ohřívají vodu pro celou věznici a systém na vytápění věznice. Od doby covidu se věznice snaží být maximálně samostatná a nezávislá na okolí.
Ve výkonu trestu odnětí svobody převažuje celový systém ubytování a odsouzení nemají identifikační štítky. Používání televize či rádia je zpoplatněno a vězni si hradí elektrickou energii z vlastních zdrojů. Odsouzení jsou ošaceni vlastním oblečením, pouze pracující nosí ústavní oděv zelené barvy. Jako osobní skříňky slouží odsouzeným výsuvný box pod lůžkem.
Vazební věznice v Krakowě nás zaujala klíčovým systémem používání karet, kdy v případě ztráty, je karta zablokována a není nutné měnit celý klíčový okruh či systém. Otázku držení nedovolených předmětů řeší polští kolegové také, nicméně odsouzení v Polsku nedostávají od příbuzných žádné nárokové balíky. Mohou jednou za měsíc udělat pětikilový nákup ve vězeňské kantýně, hledání nepovolených předmětů je tak zjednodušeno hlavně na pracující odsouzené.
Do Věznice Wojkowice delegace vážila více než čtyřhodinovou cestu, nelitovala však. Ředitel věznice představil svoji jednotku a vedení věznice, v prezentaci nastínil výstavbu nové věznice, pro dalších 500 odsouzených, která bude součástí Wojkowic.
Jedním z hlavních témat ve věznici jsou rehabilitační a terapeutické programy, které se zabývají závislostí na alkoholu. Svědectví odsouzených, kteří si prošli terapiemi a zvládli svůj boj s alkoholem nám byla představena v natočeném dokumentu.
Svůj výkon trestu si ve Wojkowicích odpykává více než tisíc tři sta odsouzených, a to ve všech stupních zabezpečení – otevřený oddíl, polootevřený a uzavřený oddíl. Odsouzení zde mají možnost získat vzdělání základní i odborné v oblastech – stravování, strojírenství, hornictví, elektrotechnika, zahradnictví a další. Smyslem vzdělávacích programů je získání kvalifikace a následné sociální začlenění zpět do společnosti. Polské vězeňství je zaměřeno hlavně na vzdělávání odsouzených.
Při jednání u jednoho stolu byla otevřena i otázka zaměstnaneckého poměru na různých pracovních pozicích. Velký údiv vzbudilo zjištění, že v českém vězeňském systému jsou ve služebním poměru pouze dozorci, strážní a příslušníci prevence. Polský systém je jednotný a všichni zaměstnanci jsou ve služebním poměru, a to bez rozdílu funkce. Zvláštnosti jsme našli také ve funkcích jednotlivých odborných zaměstnanců, kdy v oddělení výkonu trestu má polský vychovatel kombinovanou formu v náplni práce prolínající se třemi funkcemi českého vězeňství (vychovatel, sociální pracovník, speciální pedagog). Jako požadavek při obsazování pozice vychovatele je ukončené vysokoškolské vzdělání magistr. Dozorčí služba je v polském systému jednotně pod vězeňskou stráží, tedy ochranou. Ochrana zajišťuje všechna strážní stanoviště vně i uvnitř věznice, převádění odsouzených v rámci věznice a transport do zdravotnických zařízení. Diskutovala se také otázka bezpečnosti a bezpečnostních technologií v polském systému, ve věznici jsou z velké části instalované kamery a každá věznice disponovala dvěma vstupy do věznice, první pro zaměstnance a návštěvy k odsouzeným a druhý pro samotné pracující odsouzené. Srovnání jsme našli v bezpečnostních technologiích – rentgeny a ruční detektory kovů.
Cíl pětidenní pracovní návštěvy byl zcela naplněn, výměna zkušeností, informací a pracovních postupů předčila očekávání české delegace, které byly shrnuty na závěrečném pracovním jednání s ředitelem Zakladu Karnego v Nowem Saczi Slawomirem Bogaczem. Také osobní kontakty a přátelství byly navázány, součástí našeho poděkování je pozvání polské delegace na pracovní návštěvu do Kuřimi v roce 2025.
pak
Fotogalerie
Další aktuality v kategorii
Žádné aktuality nenalezeny.