Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu

Během přijímacího řízení do služebního poměru k vězeňské službě jsou prověřovány nejen fyzické, ale i psychické schopnosti kandidátů. Přečtěte si, jak se co nejlépe na psychotesty připravit!

K čemu slouží psychotesty?

Pokud se chystáte přihlásit jako uchazeči o práci u policie, armády, vězeňské služby, celní správy či dalších bezpečnostních sborů, budete muset absolvovat psychotesty, kterými však není jednoduché projít. Jejich cílem je prozkoušet kandidáty po osobnostní i výkonové stránce.

Co vás na psychotestech čeká?

Připravte se na testování v délce cca pěti hodin, při němž budete:

· vyplňovat výkonové testy a zaškrtávat v časovém limitu správné možnosti – testuje se při nich například kvalita verbální i figurální paměti, ale také schopnost práce ve stresu,

· odpovídat formou ano či ne, příp. škálově na různé psychodiagnostické dotazníky, ale i kreslit listnatý strom, psát sebehodnocení či životopis – osobnostní část testování má za úkol najít správné uchazeče (např. se schopností asertivního chování) a naopak vyselektovat ty nevhodné,

· hovořit s psychologem o motivaci, osobním životě, ale také o odpovědích v osobnostních testech, které se mu budou jevit jako nejasné – vaším úkolem zde bude podat rozumné vysvětlení.

Pamatujte, že psychotesty k vězeňské službě není dobré podceňovat, protože podle statistik u nich uspěje cca pouze 40 % až 50 %, ať již kvůli nevhodným osobnostním rysům (přílišné nebo nedostatečné agresivitě, nezralosti, impulsivnosti apod.) nebo (nedostatečné výkonnosti, neschopnosti soustředit se, nízké inteligenci,…).

Ne vše lze ovlivnit, ale na některé části psychotestů se můžete dlouhodobě připravovat a zvýšit tak výrazně šance na přijetí. Pokud myslíte práci u vězeňské služby vážně, doporučujeme vám číst dále a řídit se následujícími tipy!

Jak se na psychotesty připravit?

U výkonové části budete potřebovat především vaši paměť. Víte-li, že s ní máte problémy, začněte s jejím dlouhodobým a soustavným procvičováním. Mozek můžete podpořit také vhodnými potravinami. Zkoušejte si také vyplňovat zdarma podobné testy.

Co se osobnostní části testů týká, je velmi těžké se na ně připravit, ale obecně se doporučuje odpovídat vždy pravdivě, neboť jsou koncipovány tak, aby odhalili nepravdivé odpovědi. Pokud by se vám je však i přesto podařilo obelstít, v práci vás pak mohou jakožto nevhodného kandidáta potkat problémy.

U pohovoru s psychologem si pak odpovědi rozmýšlejte a pamatujte, že pokud se vás na některé zeptá, budete si je muset umět obhájit! Následně vám řekne, v čem spočívají vaše silné, ale i slabé stránky.

Nezapomeňte před testováním ani na:

·         hluboký a dostatečný spánek,

·         dostatečnou časovou rezervu na cestu do místa, kde budou testy probíhat,

·         svačinu, která vám zajistí rychlý přísun energie (banány, čokoláda, hroznový cukr apod.).

Kde se psychotesty konají?

Psychologické vyšetření se bude konat ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno, Jihlavská 12, 625 99 Brno - Bohunice, Mgr. Tomeček Miroslav, psycholog

 

 

Věříme, že uspějete u psychotestů a těšíme se,

že Vás přivítáme v našem kolektivu zaměstnanců Věznice Břeclav!

Sdílet článek

Facebook
Twitter