banner
16.10.2017

Vězeňská služba ČR zprovoznila první tzv. Otevřenou věznici

PRAHA 16. října (VS ČR) – Ve Věznici Jiřice byla dnes zprovozněna první tzv. Otevřená věznice, kde se budou odsouzení připravovat na návrat do společnosti. Slavnostního otevření čtyř obytných domků pro tři desítky vězňů a jedné administrativní budovy pro personál se dnes zúčastnil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, spolu s velvyslankyní Norska Siri Ellen Sletnerovou, generálním ředitelem VS ČR Petrem Dohnalem a dalšími hosty. Právě Norsko se stalo vzorem pro výstavbu tohoto vězeňského zařízení, které má odsouzeným před propuštěním přiblížit podmínky života na svobodě.   

 „Před dvěma lety jsme navštívili věznici na norském ostrově Bastøy, kde se vězni o sebe starají v podstatě sami. Jsou už při výkonu trestu zodpovědní za své chování a po návratu do společnosti nevykazují téměř žádnou recidivu. Velmi jsme stáli o to, abychom mohli podobný projekt vyzkoušet u nás. Jsem rád, že se to po necelých dvou letech podařilo,“ uvedl generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. „Prosadit a následně připravit tento projekt nás stálo mnoho úsilí. Stálo to ale za to, protože toto může být začátek koncepční změny našeho vězeňství,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Pravidelný režim a zároveň učení se odpovědnosti za sebe samé podle zahraničních zkušeností velkou měrou přispívají ke snížení recidivy. Odsouzení budou sami přispívat k úklidu a provozu věznice, starat se o údržbu budov a okrasné zahrady nebo pomáhat v kuchyni. Podmínkou pro zařazení do výkonu trestu v Otevřené věznici bude kromě motivace také zdravotní způsobilost k práci a žádný kázeňský trest minimálně půl roku před nástupem. Několikaměsíční pobyt odsouzených v Otevřené věznici bude rozdělený do dvou fází – přechodné a závěrečné. V závěru bude odsouzený moct například využít povolení opustit věznici například kvůli přijímacím pohovorům na pracovní místa.