banner
19.9.2017

Útěk vězňů a historický i současný vozový park VS ČR na Dnech NATO

 PRAHA 19. září (VS ČR) – Vězeňská služba České republiky se letos  opět představila na Dnech NATO v Ostravě. Nechyběla atraktivní dynamická ukázka, ale také v rámci statické prezentace mnoho zajímavostí z činnosti této bezpečnostní složky.

Dynamické ukázky, které předvádějí příslušníci Vězeňské služby České republiky jsou u návštěvníků již tradičně vyhledávanou podívanou. Ani letos ukázka Vězeňské služby nezklamala. „Předvedli jsme ukázku, která je založena na skutečné události z minulosti. Jednalo se o útěk vězněných osob z výrobní zóny věznice za využití zásobovacího vozidla a jejich následné zneškodnění naším zásahovým týmem,“ prozradil generální ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal.

Vězeňská služba také samozřejmě představila statickou expozici, která návštěvníkům nabídla možnost prohlédnout si dvě cely, jednu standardní a jednu renovovanou i s vybavením, donucovací prostředky používané vězeňskou ostrahou nebo figuríny, oblečené do  uniforem příslušníků VS ČR a oděvy vězňů. Mezi vystavenými předměty byly k vidění nedovolené předměty, které byly zabaveny u vězňů – úkryty na mobil, tetovací prostředky, drogy či zbraně. Stánek rovněž nabídl průřez vývojem a posláním české vězeňské služby a nechyběla ani prezentace Střediska hospodářské činnosti, které zaměstnává vězněné osoby a nabízí tak své produkty z oblasti nábytku a kovovýroby a poskytuje služby v oblasti prádelenství a tiskařství. „Novinkou v rámci statické ukázky bylo představení vozového parku Vězeňské služby, a to nejen v současné verzi, ale také ve verzi retro. Návštěvníci tak měli jedinečnou možnost vidět naše vozidla, která nyní běžně jezdí, ale také vozidla, která nám sloužila v minulosti. Na naší expozici tedy parkovalo 12 vězeňských vozidel včetně autobusů,“ doplnil Petr Dohnal.

 

Statická ukázka jako již tradičně předvedla výrobky vězňů. Vězeňská služba také seznámila návštěvníky s projekty, které se týkají zaměstnávání odsouzených.

 

V rámci Dnů NATO předal ostravský primátor Tomáš Macura čestné jednotce Vězeňské služby České republiky významné ocenění – čestnou stuhu České euroatlantické rady.