banner
22.4.2016

Spolupráce s VS Norska

Možnosti bilaterální spolupráce a výměny zkušeností v oblasti vzdělávání personálu mezi vězeňskými službami České republiky a Norska byly tématem pracovní návštěvy generální ředitelky vězeňské a probační služby Norska, Marriane Vollanové. Ta se tento týden v doprovodu ředitele odboru mezinárodní spolupráce Kima Ekhaugena a ředitele Věznice Bastøy Toma Eberhardta zajímala i o aplikaci nových odborných postupů při zacházení s vězněnými osobami.

Stěžejním tématem setkání byl koncept zřízení tzv. otevřené věznice v ČR. Norská strana představila tento fungující model zřízený ve věznici Bastøy, zatímco zástupci VS ČR představili stávající návrh konceptu otevřené věznice v ČR. Projednány byly také možnosti finanční účasti Norských fondů na tomto projektu. K tomuto účelu byly stanoveny konkrétní kroky a časový harmonogram přípravy projektu.

V rámci svého programu si norská delegace prohlédla Vazební věznici Praha-Pankrác, včetně zdejšího památníku českého vězeňství a bývalého nacistického popraviště a navštívila také Věznici Světlá nad Sázavou. Norští hosté se setkali také s generálním ředitelem Petrem Dohnalem a náměstkem ministra spravedlnosti Vladimírem Zimmelem.