banner
28.6.2017

Spolupráce při úklidu Prahy 2

Od počátku února pomáhají vězni s úklidem v ulicích Prahy 2. Projekt zaměstnávání odsouzených se zrodil ve spolupráci městské části Praha 2, Vězeňské služby ČR a úklidové firmy KOMWAG a souvisí s novou koncepcí vězeňství, kterou prosazuje Ministerstvo spravedlnosti. První měsíce projektu dokazují, že jde o spolupráci více než úspěšnou. V ulicích městské části začalo na začátku letošního roku uklízet 8 vězňů, nyní je jejich počet dvojnásobný.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová ocenila ochotu společnosti Komwag spolupracovat při integraci vězňů do společnosti, a to nejen v tomto unikátním případě: “ Komwag také pomáhá v práci probační a mediační služby. Už dříve zaměstnával odsouzené po uplynutí výkonu tretu. A myslím si, že jsou to právě životní příběhy těchto lidí, které mohou garantovat, že to bude fungovat,“ podotýká starostka Jana Černochová.

Po čtyřech měsících funguje projekt více než dobře. “ Přestřihnutí pásky je důležité, ale samo o sobě to nestačí. Vždy je podstatné se dívat, jak se věci vyvíjejí dál. Jsem velmi rád, že v tomto případě se naše představy více než naplňují„, zhodnotil projekt ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal k tomu říká: “ Hodnocení projektu je přesně takové, jak jsem si při jeho startu představoval. Ukázalo se, že zaměstnávání odsouzených na ně má v převážné většině pozitivní vliv. Skutečnost, že jeden, nyní už bývalý vězeň ve společnosti Komwag pracuje dál a dalším byla nabídnuta spolupráce po propuštění, je přesně to, co od všech podobných projektů očekáváme – aby věznice opouštěli lidé, kteří umí pracovat, mají pracovní návyky a chovají se slušně „.

V současné době jsou vězni zaměstnáváni při úklidu na třech místech – v Praze 2, na překladišti Malešice a v Mníšku pod Brdy.