banner
31.5.2018

Slavnostní otevření okrasné zahrady Věznice Bělušice

BĚLUŠICE 31. května (VS ČR) – Dne 24. května 2018 byla za přítomnosti generálního ředitele VS ČR a médií slavnostně otevřena okrasná zahrada Věznice Bělušice.

Prostory současné zahrady byly do roku 2000 využívány k chovu prasat, později k výcviku služebních psů. Ke konci roku 2006 tehdejší ředitel věznice Ing. Marian Prokeš nabídl tento prostor pedagogovi volného času a tím vše začalo. Od roku 2007 se postupně začala zahrada budovat, provedly se první terénní úpravy a byl postaven altán. V květnu 2009 byl úspěšně realizován pilotní projekt návštěvy trochu jinak. Návštěvy mohl realizovat v jednom čase pouze jeden odsouzený. Od jara 2017 se kapacita rozšířila a může vykonávat návštěvy v jeden den až 10 odsouzených a to i v případě nepříznivého počasí. Odsouzení v rámci extramurálních aktivit a pracovního zařazení ve vnitřní režii zhotovili Tori bránu, vykopali jezírko, položili přístupový chodník, zrekonstruovali společenskou místnost a sociální zařízení. Celkové náklady činily 690.000 Kč a byly převážně financovány z peněz přidělených na protidrogový program a program prevence kriminality.

Za poslední dva roky se prací na okrasné zahradě zúčastnilo celkem 68 odsouzených, kteří odpracovali přes 7000 hodin bez nároku na finanční odměnu. Prostory zahrady neslouží jen k realizaci návštěv odsouzených, ale i k aktivitám s vězněnými osobami a taktéž pro porady vedení věznice, návštěvy z jiných věznic, organizací a firem spolupracujících s Věznicí Bělušice.

Video z otevření okrasné zahrady.