banner
4.5.2016

Pietní akt k výročí pražského povstání

Za účasti představitelů českého politického a kulturního života, zástupců organizací politických vězňů, Vězeňské služby ČR, městské části Praha 4 a řady dalších organiztací se dnes v prostorách a okolí Vazební věznice uskutečnil pietní akt k uctění památky padlých hrdinů z dob nacistické okupace.Mezi účastníky pietního aktu byl například místopředseda senátu Ivo Bárek, ministr kultury Daniel Herman, náměstek ministra spravedlnosti Petr Jäger či starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Vězeňskou službu ČR zastupovali náměstek GŘ pro vzdělávání a odborné zacházení Simon Michailidis či ředitel Vazební věznice Praha Pankrác Petr Suk.

Účastníci položili věnce a kytice k pamětním deskám na rohu budovy Vrchního soudu v Praze, ve vestibulu Rejstříku trestů, na pietním místě JUDr. Emila Lányho a v pankrácké sekyrárně.

V průběhu nacistické okupace v letech 1939 – 1945, kdy věznice sloužila jako vyšetřovací věznice gestapa, zde bylo vězněno tisíce Čechů, od členů odboje až po účastníky černého trhu předtím, než byli posláni k popravě do jiné věznice v Německu nebo do koncentračního tábora. Mezi 15. dubnem 1943 a 26. dubnem 1945 bylo na Pankráci popraveno gilotinou celkem 1075 osob. V areálu pankrácké vazební věznice se po II. světové válce udály také retribuční procesy, kdy na improvizovaných šibenicích byli popraveni nacističtí pohlaváři K. H. Frank či Kurt Daluege.

rob