banner
11.3.2016

Model hradu pro prezidenta ČR

V pondělí 7. března 2016 přijel na třídenní návštěvu Karlovarského kraje prezident republiky Miloš Zeman. Jeho první kroky vedly na krajský úřad, kde diskutoval s členy zastupitelstva a vedoucími představiteli dalších organizací, včetně ředitele Věznice Horní Slavkov Radka Kutiše. V závěru tohoto setkání byly prezidentu republiky předány dary. Prezident od hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla obdržel koš s regionálními potravinami a model hradu Loket, který vytvořili odsouzení z Věznice Horní Slavkov.

Věrohodný model hradu Loket vnikl na základě objednávky hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla. Výroba makety trvala necelých 11 dní. Model je vyroben v měřítku 1:250, rozměry dřevěného rámu jsou 54 cm x 44 cm. Kompletní dílo se skládá z komplexu budov – hlavní brána, markrabství, dominantní věž, vězení, útrpné právo a rotunda, hejtmanství a nádvoří. Základní skelet modelu byl vytvořen z odolného materiálu – plastu o síle 10 mm, budovy a ostatní z téhož materiálu o síle 1 mm. Reliéfní prvky jsou odlity z hmot na bázi epoxidových pryskyřic a polyuretanů. Na provedení stavby krajiny v blízkosti hradu byly použity modelářské traviny, luky, polystyren, sádra, štěrky a písky. Barevnost modelu byla provedena vodou ředitelnými barvami. Na výrobě modelu hradu Loket se podíleli tři pracovně zařazení odsouzení pod odborným vedením vedoucího oddělení zaměstnávání vězněných osob Radka Jirsy.

Hejtman Karlovarského kraje Martin Havel k modelu dodal: „Musím ocenit, že díky skvělé spolupráci vedení věznice a zručnosti odsouzených jsem mohl panu prezidentovi předat velmi originální dar. Model hradu Loket se stal důstojnou připomínkou návštěvy Karlovarského kraje i inspirativní pozvánkou k prezidentově příští návštěvě.“