banner
9.1.2009

Poradní sbor GŘ VS ČR o zvyšování bezpečnosti a zaměstnávání

Poradní sbor generálního ředitele VS ČR se na svém úterním jednání zajímal o aktuální situaci ve vězeňské službě, zejména ve vztahu k trendu zaměstnávání vězňů, posilování bezpečnostních opatření ve věznicích a o okolnosti související se zahájením provozu ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Brně.

Nepřítomného generálního ředitele zastupoval jeho první náměstek plk. Mgr. Petr Dohnal, který členy sboru informoval o tom, že jednou z priorit je udržení zaměstnanosti odsouzených nad úrovní 60% a o budování nových výrobních zón ve Věznici Mírov, ve Věznici Oráčov a ve Věznici Plzeň. V této souvislosti je doplnil, že se pracuje i na rozšiřování ubytovacích kapacit, zejména otevření nových ubytoven ve věznicích Ostrov, Kynšperk, Rapotice a Světlá nad Sázavou.

K tématu bezpečnosti věznic plk. Mgr. Dohnal uvedl, že se zavádějí snímače tepové frekvence (například ve věznicích Plzeň, Valdice, Příbram a v dalších sedmi věznicích se připravují). Členové poradního sboru byli informováni také o projektu volného telefonování vězňů, které má snížit motivaci vězňů pašovat mobilní telefony a umožnit jim častější kontakt s rodinou.

Dalším tématem jednání byla nová strategie přidělování zbraní, přinášející omezení přidělování zbraní příslušníkům ve věznicích a dále přestrojení vězněných osob. Debatovalo se také o programech zacházení ve VS ČR a nový pilotní program sanace dluhů zaměřený na oddlužení odsouzených před propuštěním.

rob