banner
14.6.2018

Běh se žlutou stužkou 2018 vyvrcholil štafetami

PRAHA 14. června (MSp, VS ČR) – Přes tři stovky závodníků se zúčastnily středečního Běhu se žlutou stužkou 2018, který se konal v rámci O2 Pražské štafety. Cílem akce je upozornit na složitou situaci osob s trestní minulostí. Bývalí vězni mají často potíže s hledáním zaměstnání nebo čelí různým předsudkům. I to je podle odborníků důvodem vysoké recidivy (aktuálně dosahuje v ČR 70 %). Na připomínku toho, že si osoby s trestní minulostí zaslouží druhou šanci, vyběhl na start závodu O2 Pražská štafeta rekordní počet závodníků. V sérii závodů Běhů se žlutou stužkou letos vyběhlo rekordních 450 běžců, z toho 18 bývalých a 25 současných vězňů.

Symbolem akce, která vznikla v Singapuru a rozšířila se do světových metropolí, je žlutá stužka. Do Česka její myšlenku přivezla ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková. Druhý životní start pro vězně přišla i včera podpořit osobně. „Odstraňování předsudků je v zájmu celé společnosti. Vězeň, který nemá možnost pracovat, se pak často oklikou vrací k trestné činnosti,” řekla ředitelka ženské věznice.

Štafetové kolíky si předávali mezi sebou současní i bývalí odsouzení, příslušníci vězeňské služby, členové probační a mediační služby, ministerstva spravedlnosti a další lidé, kteří podporují myšlenku žluté stužky. Krom podpory nové naděje pro osoby s trestní minulostí běžci v černých tričkách předvedli také výborné sportovní výsledky. Tým Yellow Ribbon Run 32 skončil z celkového počtu 800 štafet s časem 1:14 na skvělém čtvrtém místě.

 

Video z akce