Zvětšit (Ctrl + "+")

Zmenšit (Ctrl + "-")

banner
25.2.2019

Účast studentů – příslušníků Akademie Vězeňské služby ČR ve Stráži pod Ralskem na nácviku zásahu pořádkových jednotek PČR Libereckého a Ústeckého kraje

Akademie Vězeňské  služby ČR ve Stráži pod Ralskem (dále jen AVS) rozšířila spolupráci s Policií ČR (PČR) a to v rámci nácviku zásahu pořádkových jednotek Libereckého a Ústeckého kraje proti agresivním fanouškům, které se odehrálo dne 6. 2. 2019 v hokejové Home Credit aréně v Liberci.

Zásahu se účastnilo zhruba 200 těžkooděnců z řad PČR a protivníky/figuranty jim tvořilo cca 70 studentů – příslušníků Základní odborné přípravy z AVS . Studenti měli jasné instrukce – chovat se agresivně, nerespektovat návštěvní řád. Jejich úkolem tedy bylo dopouštět se různorodé trestné činnosti či přestupků a to i po zákonných výzvách příslušníků PČR. Figuranti tak vyvolávali konflikty jak mezi sebou, tak i ve vtahu k zakročujícím zásahovým jednotkám, které byly nuceny provést adekvátní (sofistikovaný) zásah. Je třeba říci, že ačkoli policisté měli materiálovou a technickou převahu, figuranti z řad AVS se rozhodně nenechali zastrašit a mnohdy zasahujícím policistům způsobili značné starosti.

V rámci této akce se někteří studenti-příslušníci AVS  zároveň účastnili společného výcviku s policejními psovody. I oni měli za úkol hrát agresivní návštěvníky sportovního utkání, na které byli v tomto případě nasazeni policejní psi.

Účast studentů-příslušníků Vězeňské služby ČR na uvedené akci považujeme za velmi užitečnou a prospěšnou. Pro studenty AVS uvedené cvičení mj. znamenalo možnost spatřit taktiku zákroku pod jednotným velením, jednotlivé priority zasahujících příslušníků, včetně jejich verbálního projevu tak, jak je provádí jiná ozbrojená složka, v tomto případě PČR. Věříme, že navázaná spolupráce bude i na dále, a to oboustranně, pokračovat.

Text a fotografie: mjr. PhDr. Pavel Hegr, kpt. Mgr. Lukáš Kozaczka