Zvětšit (Ctrl + "+")

Zmenšit (Ctrl + "-")

banner

20 let AVS

English version here

Dvacet let v ulici Máchova
Výročí
31. srpna tomu bude 20 let, kdy byla slavnostně otevřena budova nynější Akademie VS ČR ve Stráži pod Ralskem. K tomuto výročí chystáme malou sérii krátkých příspěvků. Sledujte nás.

Autor: Iva Prudlová
Foto: Michal Čechoň
Jazyková korektura: Renata Hečková, Jiří Kawan

 

Díl 1. – Budova

Dvacetiletý člověk a dvacetiletá budova. Můžeme to takto srovnat? Oba jsou mladí. Oba se stále rozvíjejí. Oba se stávají členy společenství. Oba jsou opečovávaní a současně pečují o jiné. Snad budete souhlasit, že rozdíl může být chápán v tom, že budova, na rozdíl od mladého člověka, potřebuje nepřetržitou údržbu, aby předčasně nechátrala.

Budova Akademie se postupně potýkala s různými technickými problémy, jako třeba ucpaná kanalizace (muselo být opraveno někdy v roce 2007) nebo nevyhovující vzduchotechnikou v aule (to se řešilo v roce 2016). Postupně bylo třeba vyměnit dřevěná okna za plastová nebo natřít fasádu.

Současný stav budovy můžeme díky usilovné údržbě a funkčním rekonstrukcím označit za velmi dobrý. Stále je co opravovat a zlepšovat, ale budova slouží spolu s námi – personálem Akademie – a prokázala, že je schopna přijmout do své náruče i 350 osob v jediný den.

Samotná stavba působí stále moderně a poutá pohledy místních i turistů, kteří se pohybují po Máchově ulici. Až budete ve Stráži pod Ralskem, určitě se přijďte na naši budovu Akademie Vězeňské služby podívat. Napište nám, jak se vám líbí.

Autor: Iva Prudlová
Foto: Michal Čechoň
Jazyková korektura: Renata Hečková, Tomáš Olšar

Díl 2. – Areál školy

První díl naší série upozorňující na výročí, které letos v srpnu oslaví Akademie VS ČR, jsme věnovali budově školy. V tomto díle vás provedeme jejím bezprostředním okolím.

Areál patřící Akademii je nevelký. Před dvaceti lety vysazený živý plot rámuje budovu školy a odděluje pozemek od frekventované cyklostezky.

Pokud byste areál obcházeli směrem od centra města, po levé straně budete mít hlavní vstup do budovy. V současné době (tedy v květnu 2020) je vstup dosti nelichotivý, ačkoli začátkem jara jásavě vítal příchozí záplavou zlatého deště (zlatice). V blízké budoucnosti však má vchod dostat důstojný kabát.

Pokročíme dále. Míjíme altán, který slouží nejen ke krátkému posezení během přestávek, ale také bývá občas využíván při praktické výuce. Ještě pár kroků a ocitneme se v jiném světě. Zadní trakt školy sousedí s nádhernou vodní plochou Horka. V létě zde bývá veselo. Studenti jsou však od zvuků chráněni vzrostlými stromy, které se nacházejí na pozemku školy. Povím vám tajemství. V létě, když si přivstaneme, můžeme tady nasbírat i několik nádherně voňavých hub.

Prošli jsme kolem jezera a stojíme u zadní brány. Je možné, že v této chvíli probíhá na tomto prostranství nácvik zákroku pod jednotným velením nebo pořadová příprava příslušníků. V budoucnosti by zde měla stát jídelna.

A jsme na cestě, která vás zavede zpět do města nebo vás může nalákat do přírody. Ale o tom zase příště.

Autor: Iva Prudlová
Foto: Michal Čechoň, Iva Prudlová
Jazyková korektura: Renata Hečková, Tomáš Olšar

Díl 3. – Okolí

V předcházejících dvou dílech jsme vás uvítali u naší Akademie a slíbili vám, že vám příště představíme okolí, které k nám přitahuje turisty z celé České republiky i ze zahraničí.

Chcete si zaplavat? Přímo za našimi okny se nachází vodní nádrž Horka. Patří k nejstarším v republice, ale v roce 2001 – tedy rok po otevření budovy Akademie – bylo vodní dílo rekonstruováno a slouží pro sport i relaxaci. Ploučnici pro její meandry a Průrvu (kde se točil film Cesta do pravěku,) znají vodáci. Půjčovny lodí jsou v dosahu.

Raději jezdíte na kole nebo na kolečkových bruslích? Podél Akademie prochází cyklostezka, která vás zavede například do Hamru na Jezeře (možná si vzpomenete na film Dovolená s Andělem, který byl natočen právě tady), do Jablonného v Podještědí, odkud je již blízko na hrad Lemberk, nebo třeba přes Osečnou až k Ještědu.

Dáváte přednost pěší turistice? Kopec Ralsko (696 m) jako dominanta zdejšího okolí je vlastně sopka, na níž najdete zříceninu hradu z 13. století. Za hezkého počasí si odtud prohlédnete celý náš kraj.

Jste milovníci zdravého životního stylu? Co ochutnat vodu ze Zdislaviny studánky?

Kdyby počasí zrovna nepřálo, navštivte některý z okolních hradů a zámků.

A bonbónek navíc – na hranice s Polskem a se Saskem je to co by kamenem dohodil.

Účastníci vzdělávacích programů se mohou seznámit s přírodou a historií našeho regionu ve svém volném čase. Jestli jsme inspirovali k výletu také vás, potěší nás to.

Příště vás pozveme na malou exkurzi uvnitř budovy.

Autor: Iva Prudlová
Foto: Michal Čechoň, Iva Prudlová
Video: Iva Prudlová
Jazyková korektura: Renata Hečková, Tomáš Olšar

Díl 4. –  S průvodcem v prázdné škole

Některé prázdné domy mohou být strašidelné. Tak vejděme do budovy Akademie, která je dnes bez studentů, a přesvědčme se.

Kdybychom měli průvodce jako na hradě, možná by začal: Vítejte v Akademii. Pyšníme se vlastní vlajkou, které jste si mohli všimnout na stožáru před vchodem, i vlastním logem –  je promítáno na vstupní dlažbě před vámi.

Nyní vás zaregistrujeme jako hosta. Požádám vás o občanské průkazy.  Nejsme ve věznici, takže můžete mít u sebe mobilní telefony a fotoaparáty.

Nacházíme se ve střední kruhové části, která propojuje dvě dvoupatrové budovy. Zde máme kantýnu a zimní zahradu. Nyní nahlédneme do moderně vybavené auly pro 90 posluchačů.

Následujte mne, prosím. Vcházíme do přízemí budovy A – šatny pro studenty, několik kanceláří a garáže pro služební vozidla. Zde jsou také cvičná cela a simulační vchod do střežených objektů. První patro je vyhrazeno pro teoretickou výuku včetně dvou tříd s počítači. Sídlí tady rovněž pedagogické oddělení. Pod střechou se nachází knihovna a stálá expozice nepovolených předmětů.

Odtud projdeme do středu budovy, který obsadili pracovníci logistiky. Dále si můžeme prohlédnout prakticky řešenou velkou počítačovou učebnu. Trošičku bludiště. Musíme sejít o patro níže, kde se nalézá multifunkční místnost, neboli sál. V samém srdci budovy jsou kanceláře vedení Akademie.

Prohlídka pokračuje ve druhém patře budovy B. Větší podkrovní místnost s přilehlou kuchyňkou je vhodná pro specializační kurzy, ale také pro neformální setkávání zaměstnanců Akademie. Menší učebny jsou naproti tomu využívány při závěrečných zkouškách. Scházíme o patro níže. Procházíme dvě jazykové učebny, dvě klasické třídy a kanceláře ekonomického oddělení.  Ještě schody a jsme opět v přízemí. DO-JO pro výcvik sebeobrany sousedí s posilovnou. Samozřejmě sprchy a šatny. Poslední učebna, kterou si můžete prohlédnout, je zařízena pro výcvik manipulace se zbraní.

Vrátili jsme se do vstupní haly. Jestli máte ještě nějaké otázky, rádi vám je zodpovíme.

Pak by se průvodce s vámi pomalu rozloučil.

Kdybyste opravdu takovou trasu prohlídky u nás absolvovali, trvalo by vám to něco přes půl hodiny. Byli byste však dosti schváceni a moc byste si nezapamatovali. Prázdná škola není strašidelná, ale taková rychlá prohlídka by nebyla hezkým zážitkem.

V příštích dílech vám raději představíme některé zajímavé části Akademie. Budeme těšit na vaše komentáře.

  

Díl 5. – Cvičná cela

Všichni máme představu, jak vypadá běžná střední či vysoká škola. V některých se nacházejí laboratoře, dílny nebo třeba taneční sály. Součástí Akademie jsou specializační učebny, které v jiných institucích asi nenajdete.

Dnešní díl vás zavede do cvičné cely, která je součástí Akademie už od jejího otevření a naposledy byla rekonstruována v únoru 2016.

Učebna je rozdělena do dvou částí. Cvičná cela se standardním vybavením vytváří cvičný prostor pro posluchače. Vypadá to tam jako ve věznici. Noví příslušníci zde trénují jak správně a bezpečně postupovat a komunikovat s vězněnými osobami. Druhá část učebny je vyhrazena divákům – tedy studentům, kteří sledují, co a jak ve cvičné cele probíhá. Následně jsou modelové situace analyzovány a vyhodnocovány.

Cvičná cela již delší dobu neodpovídá požadavkům. V blízké budoucnosti však Akademie otevře svou druhou budovu, ve které budou tato praktická cvičení probíhat. Tak nám držte palce, ať máme lepší podmínky pro praktický výcvik co nejdříve.

Autor: Iva Prudlová
Foto: Michal Čechoň, Tomáš Větrovec
Jazyková korektura: Renata Hečková

Díl 6.  – Učebna pro výcvik manipulace se zbraní

Minule jsme vám představili cvičnou celu. Dnes můžeme nahlédnout do učebny speciálně vybavené pro střeleckou přípravu nových příslušníků.

Zde probíhá teoretická i praktická výuka. Obsahem teorie je nauka o zbraních, střelivu a balistika. Praktický nácvik je zaměřen na základní dovednosti v práci se zbraní a bezpečnou manipulaci.. Cvičí se s bezpečnými / znehodnocenými zbraněmi i střelivem.

Součástí výuky jsou ostré střelby na střelnici.

Autor: Iva Prudlová

Foto: Michal Čechoň

Jazyková korektura: Renata Hečková

Díl 7. – Expozice nepovolených předmětů

Do třetice všeho dobrého. Jednu místnost byste v jiné škole hledali marně.  Je to stálá expozice nepovolených předmětů (zřízena v roce 2008 a rozšířena v roce 2014).

Vystavené předměty byly odebrány vězněným osobám ve věznicích a vazebních věznicích.

Výstava obsahuje nepovolené předměty, které lze zneužít k například k útěku z věznice nebo napadení osob. Najdete zde také ukázky skrýší nebo tetování. Součástí expozice je video – prezentace odhalených úkrytů a zakázaných předmětů.

Doprovodné panely poskytují základní informace z historie přechovávání a používání nepovolených předmětů ve věznicích. Zároveň prezentují vývoj a současnou situaci jejich výskytu a informují o úkrytech zakázaných předmětů na nenápadných nebo obtížně kontrolovatelných místech.

Odborný výklad, který je součástí prohlídky expozice, podtrhuje vzdělávací charakter této speciální místnosti. Sbírka je přístupná pro studenty základní odborné přípravy, pro účastníky specializačních kurzů a také třeba studenty základních a středních škol. V Pamětní knize si můžete přečíst komentáře a pozdravy návštěvníků z ČR i ze zahraničí, třeba z Polska, Slovenska, Moldávie, Rumunska, Ukrajiny, Lotyšska, Francie, Německa či Texasu.

Autor: Iva Prudlová

Foto: Michal Čechoň

Jazyková korektura: Renata Hečková

Díl 8. – Kdo jsou naši studenti ZOP

Pokud jste si přečetli všech sedm předchozích článků, možná je to proto, že jste absolvovali nebo se chystáte na ZOP. ZOP je zkratka pro Základní odbornou přípravu. Je to vzdělávací program, který je povinný pro všechny, kdo chtějí pracovat v českých věznicích.

Jestli se ucházíte o místo psychologa, sociálního pracovníka nebo třeba vychovatele, budete zařazeni do kurzu ZOP B2, který vás připraví na všechny aspekty souvisejících činností, ale zejména na komunikaci s obviněnými a odsouzenými.

ZOP A je určen příslušníkům. Ti získají teoretické znalosti, ale hlavně praktické dovednosti pro výkon služby. Mohou pak být zařazeni na takové pozice jako dozorce nebo strážný. Někteří zajišťují eskorty, jiní mají zájem třeba o práci psovoda. Možná jste nevěděli, že také Justiční stráž, se kterou se setkáte na soudech, tvoří příslušníci Vězeňské služby ČR.

Týdenním kurzem základní odborné přípravy (ZOP B3) prochází také veškerý nově nastupující zdravotnický personál a také administrativní a techničtí pracovníci (ZOP B1).

Ti všichni byli, jsou nebo budou našimi studenty ZOP.

Autor: Iva Prudlová

Foto: Michal Čechoň

Jazyková korektura: Renata Hečková